nahoru

Odměny za pět funkcí? Český parlament by se měl poučit od europoslanců

Petr Kolman28. července 2019 • 07:00
Andrej Babiš, Vojtěch Filip a Jan Hamáček ve sněmovně
Andrej Babiš, Vojtěch Filip a Jan Hamáček ve sněmovně
• foto: 
ČTK/Šulová Kateřina

Evropský parlament (EP) nepatří mezi Čechy a Moravany zrovna k nejpopulárnějším institucím. O tom mimochodem dlouhodobě svědčí mimo jiné i nižší volební účast a také skutečnost, že některé strany a hnutí do nich staví druhořadé kádry. A to přirozeně neplatí jen pro ČR. Nicméně jednu pozitivní věc na EP přece jenom spatřuji a mohli bychom se z ní poučit.

Nutno ocenit, že všichni evropští poslanci pobírají stejný plat. Tedy nejen bez ohledu na to, zda jsou z bohatého Německa anebo chudšího Bulharska či Rumunska, ale hlavně všichni pobírají stejně bez zřetele na to, jestliže jsou místopředsedy či předsedy nějakého výboru, podvýboru anebo jiného orgánu. To bychom v budoucnu měli určitě zakomponovat i do české parlamentní kultury. Kdo se se zajímá o veřejné dění už tuší, kam tím autor glosy míří.

Ano, odpadly by nechutné, únavné a dlouhé tahanice o to, kdo bude kde místopředsedou nějakého super významného podvýboru, který se schází jednou za tři měsíce. Kdysi mne pobavil jeden poslanec, který zdůvodňoval existenci svého podvýboru, kterému ráčil předsedat, těmito slovy: Náš orgán je velice pracovitý a nezbytný, o čemž svědčí, že se schází každé dva měsíce, na rozdíl od jiných, které se schází s bídou jednou za tři měsíce.

Ve finále to dopadne tak, že 170 – 180 poslanců z 200 má nějakou placenou funkci, což voliče může akorát tak naštvat. A jen si ťukají na hlavu, kde že zůstaly předvolební sliby o šetření veřejnými penězi.

Pro informační komplexnost dodejme, že v EP má vyšší (ale nikterak extrémně) odměnu pouze předseda a místopředseda celého parlamentu. To by bylo možné systémově akceptovat i v českém pilíři moci zákonodárné, ale nikoliv u jeho jednotlivých suborgánů.

Někdo namítne, že základní platy europoslanců jsou vysoké, je to cca 230 000 měsíčně (záleží na aktuálním kurzu eura), tudíž žádné příplatky „eurostrejci“ již nepotřebují. S tím možno souhlasit, nicméně to není logický důvod proti tomuto opatření. Ba naopak.

Máme za to, že i základní plat českých zákonodárců, by měl být důstojný a vysoký. Zastávám dlouhodobě názor, že by měl být roven platu krajského soudce – tedy cca 120 000 hrubého měsíčně, ale již bez dalších příplatků za různé podvýbory pro rybářství, loutkoherectví či houbaření. Poučme se zde od  Europarlamentu!  

 

 

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější