nahoru

Prostor X

Dienstbier: Babiš se třese strachy, hrozí mu vězení a hraje o přežití, od Zemana si nechá líbit cokoliv

Čestmír Strakatý 17. července 2019 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Jiřím Diensbierem
• video: 
Prostor X

Každý by si měl uvědomit, že když prezident naprosto ignoruje ústavní pravidla, nikdo nemůže být jistý svými právy a to už je vážná krize. To tvrdí senátor Jiří Dienstbier z ČSSD. Andrej Babiš by se podle něj měl přestat před Milošem Zemanem třást strachy a podat kompetenční žalobu. Premiér ale prezidenta potřebuje pro přežití. Dienstbier tvrdí, že je proto mimořádně slabý a vydíratelný. Z vlády už podle něj měla ČSSD dávno odejít.

Prezident by mohl začít upozorňovat na trestní stíhání Babiše a jeho střet zájmů, a mluvit o změně premiéra, říká Dienstbier. To by mohl být konec premiéra v politice. Jemu i jeho rodině přitom hrozí vězení, a jde i o až miliardové zisky Agrofertu z dotací. Podle Dienstbiera jsou rizika pro BabiŠe obrovská, a proto se snaží udržet u moci za každou cenu.

Prezidentu Zemanovi jde v celé kauze o vyřizování účtů s ČSSD i získání maximálního mocenského prostoru pro sebe. Využívá k tomu Babišovy situace a vydíratelnosti. Jeho porušování Ústavy je podle Dienstbiera už opravdu vážné. Obstrukce přitom prý budou zřejmě pokračovat. Senátor říká, že Babiš je připraven nahradit ČSSD podporou extremistů. Je ale podle něj otázka, jestli by se kvůli tomu měla ČSSD zcela obětovat a zesměšnit.

Problémem přitom není samotná přímá volba, ale to, že s větší legitimitou zároveň nezvýšila odpovědnost prezidenta. Zároveň se zpřísnily podmínky pro podání ústavní žaloby, což by bylo na místě změnit. Dienstbier tvrdí, že pak by Zeman nikdy nešel do rizika, že na něj Senát ústavní žalobu skutečně podá, a choval by se jinak.

Kde je hranice, za kterou už by měla ČSSD odejít z vlády? Proč jde v souvislosti s porušování Ústavy prezidentem o práva každého člověka v republice? V čem je Andrej Babiš vydíratelný, a proč prezidenta potřebuje? A jak budou vypadat další roky Zemanovu mandátu?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.