Omlouvání poslanců – šaškárna pokračuje. Z jednání Sněmovny se stále lze omluvit bez udání důvodu | Reflex.cz
nahoru

Omlouvání poslanců – šaškárna pokračuje. Z jednání Sněmovny se stále lze omluvit bez udání důvodu

Petr Kolman23. května 2019 • 17:20
Sněmovní schůze začala minutou ticha za zabité v Bruselu.
Sněmovní schůze začala minutou ticha za zabité v Bruselu.
• foto: 
PSP ČR

Média tento týden uvedla, že počet neomluvených poslanců chybějících na jednání pléna od začátku dubna se výrazně zmenšil. Vyplývá to z dat organizačního odboru Sněmovny. Základ řádnějšího omlouvání českých zákonodárců nutno hledat ne v jejich nenadálém mravním osvícení, ale v novém zpřísnění pravidel. Z nich mimo jiné plyne, že každý člen dolní parlamentní komory má za dva neomluvené dny v měsíci přijít o půlku svého platu. A toho by si již doma všimli, kdyby živitel rodiny přivezl z malostranských paláců domů pouze padesát procent výdělku.

Občan se možná zaraduje, že konečně dopadlo „docházkové kladivo“ i na ty lenochody z parlamentu a oni teď mají stejné podmínky jako dělníci v továrně nebo úředníci. Zdání však klame, poslancům nyní stačí, že pošlou omluvenku bez jakéhokoliv zdůvodnění, ani nepotřebují navštívit praktického lékaře, který by jim musel vystavit neschopenku. Absentujícímu zákonodárci stačí pouze a jen zaslat e-mailem, že se omlouvá ze „zdravotních důvodů“, a je vymalováno.

Cesta poslance KSČM Ondráčka do Donbasu si zaslouží odsouzení, nevěřme pohádce o…

A to není vše, před jednáním Sněmovny lze poslat omluvenku „z pracovních důvodů“. To je krapet jako z Cimrmana – omlouvám se z práce, jelikož pracuji jinde. A omluvený zákonodárce může v klidu odejít na předvolební mítink nebo třeba do své advokátní kanceláře či lékařské ordinace. Ale je oficiálně omluven, takže můžeme zaplesat, že poklesl počet absencí ve sněmovně. Dokonce nemusí uvést vůbec žádný důvod, jen napsat – omlouvám se, pane předsedo, ze zasedání. O tom se prostým lidem může jenom zdát, že?

Výhoda v předvolebním boji

Na věc lze pohlédnout ještě z jiného úhlu pohledu – v aktuálních volbách do Evropského parlamentu kandiduje i několik poslanců z české Sněmovny, to není samozřejmě zakázané. Ale kde je férová předvolební soutěž, když si jeden kandidát musí brát dovolenou nebo neplacené volno ze své civilní práce a jiný (ano, mířím teď na naše národní zákonodárce) si může „kampaňovat“ ve své pracovní době. Ideálním kandidátem, který se může postavit stávajícím politikům, je asi jen starobní důchodce, který má na kampaň dostatek času, pokud mu rodina nenařídí péči o vnoučata nebo zahradu.

Aktuální stav, kdy ve Sněmovně stačí omluvenka bez jakéhokoliv odůvodnění či doloženého relevantního potvrzení (například od lékaře), je neblahý. Připomíná příslovečné „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Pokud se již Sněmovna vydala směrem zpřísňování docházky, neměla by zůstávat na půli cesty.

Na závěr musím zmínit, že není ani tak důležité, kdo toho kolik ve Sněmovně odsedí, ale kolik tam udělá užitečné práce. A u některých poslanců by možná bylo i lepší, kdyby svou nepřítomnost snad i navýšili.

Autor je právník.

Proč máme v Europarlamentu jen 21 poslanců? Kdo určuje počty mandátů a kde je…
Rychetský: Ovčáčkovo chování je nepřijatelné, Benešová není hrozba, Zemanova vláda byla…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější