Omlouvání poslanců – šaškárna pokračuje. Z jednání Sněmovny se stále lze omluvit bez udání důvodu | Reflex.cz
nahoru

Omlouvání poslanců – šaškárna pokračuje. Z jednání Sněmovny se stále lze omluvit bez udání důvodu

Petr Kolman23. května 2019 • 17:20
Sněmovní schůze začala minutou ticha za zabité v Bruselu.
Sněmovní schůze začala minutou ticha za zabité v Bruselu.
• foto: 
PSP ČR

Média tento týden uvedla, že počet neomluvených poslanců chybějících na jednání pléna od začátku dubna se výrazně zmenšil. Vyplývá to z dat organizačního odboru Sněmovny. Základ řádnějšího omlouvání českých zákonodárců nutno hledat ne v jejich nenadálém mravním osvícení, ale v novém zpřísnění pravidel. Z nich mimo jiné plyne, že každý člen dolní parlamentní komory má za dva neomluvené dny v měsíci přijít o půlku svého platu. A toho by si již doma všimli, kdyby živitel rodiny přivezl z malostranských paláců domů pouze padesát procent výdělku.

Občan se možná zaraduje, že konečně dopadlo „docházkové kladivo“ i na ty lenochody z parlamentu a oni teď mají stejné podmínky jako dělníci v továrně nebo úředníci. Zdání však klame, poslancům nyní stačí, že pošlou omluvenku bez jakéhokoliv zdůvodnění, ani nepotřebují navštívit praktického lékaře, který by jim musel vystavit neschopenku. Absentujícímu zákonodárci stačí pouze a jen zaslat e-mailem, že se omlouvá ze „zdravotních důvodů“, a je vymalováno.

Cesta poslance KSČM Ondráčka do Donbasu si zaslouží odsouzení, nevěřme pohádce o…

A to není vše, před jednáním Sněmovny lze poslat omluvenku „z pracovních důvodů“. To je krapet jako z Cimrmana – omlouvám se z práce, jelikož pracuji jinde. A omluvený zákonodárce může v klidu odejít na předvolební mítink nebo třeba do své advokátní kanceláře či lékařské ordinace. Ale je oficiálně omluven, takže můžeme zaplesat, že poklesl počet absencí ve sněmovně. Dokonce nemusí uvést vůbec žádný důvod, jen napsat – omlouvám se, pane předsedo, ze zasedání. O tom se prostým lidem může jenom zdát, že?

Výhoda v předvolebním boji

Na věc lze pohlédnout ještě z jiného úhlu pohledu – v aktuálních volbách do Evropského parlamentu kandiduje i několik poslanců z české Sněmovny, to není samozřejmě zakázané. Ale kde je férová předvolební soutěž, když si jeden kandidát musí brát dovolenou nebo neplacené volno ze své civilní práce a jiný (ano, mířím teď na naše národní zákonodárce) si může „kampaňovat“ ve své pracovní době. Ideálním kandidátem, který se může postavit stávajícím politikům, je asi jen starobní důchodce, který má na kampaň dostatek času, pokud mu rodina nenařídí péči o vnoučata nebo zahradu.

Aktuální stav, kdy ve Sněmovně stačí omluvenka bez jakéhokoliv odůvodnění či doloženého relevantního potvrzení (například od lékaře), je neblahý. Připomíná příslovečné „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Pokud se již Sněmovna vydala směrem zpřísňování docházky, neměla by zůstávat na půli cesty.

Na závěr musím zmínit, že není ani tak důležité, kdo toho kolik ve Sněmovně odsedí, ale kolik tam udělá užitečné práce. A u některých poslanců by možná bylo i lepší, kdyby svou nepřítomnost snad i navýšili.

Autor je právník.

Proč máme v Europarlamentu jen 21 poslanců? Kdo určuje počty mandátů a kde je…
Rychetský: Ovčáčkovo chování je nepřijatelné, Benešová není hrozba, Zemanova vláda byla…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější