nahoru

Greta Thunbergová a děti Generace Z: Nová naděje pro starý svět

Veronika Bednářová 3. května 2019 • 18:00
Greta Thunbergová a děti Generace Z: Nová naděje pro starý svět
foto: Eva Fornálová

Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová, iniciátorka globální stávky středoškolských studentů #FridaysForFuture, už loni na konferenci v polských Katovicích řekla: „Protože se naši političtí vůdci chovají jako děti, musíme převzít zodpovědnost místo nich.“ Není v tom sama: teenageři berou problémy do svých rukou na mnoha místech planety, a to s často rychlejšími i lepšími výsledky než dospělí.

Ne náhodou byli, jak Greta Thunbergová sama uvádí, přímou inspirací jejího aktivismu studenti z americké střední školy Parkland na Floridě, osmnáctiletí David Hogg a Emma Gonzálezová.

Oba na jaře 2018 na vlastní oči viděli a přežili masakr ve své škole. Oba zažili střelbu, při které zahynulo sedmnáct jejich spolužáků a dalších sedmnáct bylo zraněno. Oba se po organizaci celoamerického pochodu March for Our Lives, (česky Pochod za naše životy, konal se v březnu 2018), stali v USA hlavními lídry ve snaze omezit legální držení střelných zbraní. Jejich argument byl ale pádnější, než je obecná hrozba globálního oteplování: Od masakru na americké střední škole Columbine v roce 1999 uplynulo 20 let a od té doby se na nezletilé střílelo na 170 dalších školách se 150 000 studenty. Bylo jasné, že bezpečnostní cvičení „Jak se chovat, když do školy vnikne zabiják“ už jako prevence rozhodně nestačí.

Kradete nám budoucnost

Zajímavé na Gretině americké inspiraci je ale pragmatická schopnost dospívajících používat tvrdá data, nemanipulovat je a nepodřizovat žádné ideologii: američtí studenti ani náznakem neobviňují konkrétní politiky, jen předkládají strohé statistiky a snaží se – po volbách do amerického Kongresu v listopadu 2018 zjevně úspěšně – do veřejného života zapojovat nejmladší voliče. Uspěli velmi rychle i tím, že na jejich popud zakázal stát Florida (mimo jiné) vlastnění zbraní lidem do 21 let. Zdá se vám to málo? Mně ne.

Greta Thunbergová celý tento floridský koncept vzala a aplikovala na klima – a stačilo devět měsíců (od srpna 2018, kdy si sama sedla před švédský parlament) a je z ní mezinárodní ikona. Ne že by se zelené hnutí nepokoušelo najít svou hvězdu už celá léta: vzpomeňme prezidentského kandidáta Ala Gora, herce Leonarda DiCapria nebo britskou primatoložku Jane Goodallovou. Jenže když do Davosu přiletí svým soukromým jetem jedenasedmdesátiletý Al Gore, nevzbudí to zdaleka takové haló, jako když tam jede nezletilá dívka 32 hodin vlakem. A hlavně, nikdo z předešlých aktivistů nikdy neměl věk, a tudíž právo říct to, co říká Greta: Kradete nám budoucnost! Kradete ji nejen mně, ale taky vašim dětem a vnukům, kteří jsou stejně staří, jako jsem teď já. Proč sedět ve škole a připravovat se na budoucnost, když nám tu budoucnost právě teď ničíte? To je pádný, a navíc mediálně mnohem lépe zpracovatelný argument, než když staří profesoři klimatologie opakují, že množství oxidu uhličitého v atmosféře nebezpečně vzrůstá.

Patnáctého března 2019, při prvním globálním stávkovém dni #FridaysForFuture, nešlo na víc než dvou tisících místech ve 125 zemích světa na sedmi kontinentech do školy 1,6 miliónu hlavně středoškolských studentů. Hnutí, kterého se zúčastnili i studenti škol z 18 českých a moravských měst, má už i svá česká hesla, z nichž zatím vede „Dycky klima!“. V pátek 3. května vyšli studenti do ulic podruhé. Zdá se vám to málo? Mně ne.

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější