Bohumil Pečinka: Vstoupí Benešová do Čapího hnízda? | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Vstoupí Benešová do Čapího hnízda?

Bohumil Pečinka18. dubna 2019 • 14:50
Marie Benešová
Marie Benešová
• foto: 
Profimedia.cz

Premiér Babiš už před týdnem ohlásil jména dvou nových ministrů (průmysl a obchod a doprava), dnes k nim přibylo další jméno – ministryní spravedlnosti se stane Marie Benešová. Smysl tohoto tahu je jediný: něco udělat s neutralizací kauzy Čapí hnízdo.

Před pár dny se Babiš v časopiseckém rozhovoru a následně v televizním vystoupení opřel do ministra spravedlnosti Kněžínka. Tím odstartoval spekulace o jeho nástupci. Tahle nevyslovená hra je ovšem složitější. Je to licitace o to, kdo mu pomůže s Čapím hnízdem.

Jako první se objevilo jméno exministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ještě jako poslankyně za ČSSD jako jedna z mála nehlasovala pro Babišovo vydání k trestnímu stíhání ani pro zákon o střetu zájmů, který se snažil zkomplikovat mu provázanost jeho podnikání se státem.

Marek Stoniš: Pohádka o rovnosti pohlaví aneb Postaví Boba a Bobka před genderovou komisi?

Advokátka Benešová je ovšem neřízená střela. Je představitelné, že se ujme „zprostředkovatelské“ role mezi státními zástupci, kteří mají spis Čapí hnízdo ve svých rukou, a Babišovými právníky. Stejně tak může udělat cokoli jiného. A vždycky to udělá se svou typickou vehemencí a morálním étosem.

Když někteří špičkoví státní zástupci slyšeli její jméno v souvislosti s funkcí ministra spravedlnosti, propukla mezi nimi nervozita. V zákulisí bylo možné slyšet následující úvahy: ať dozorový a dohledoví státní zástupci vyjdou Babišovým právníkům vstříc. Přece můžou přistoupit na procedurálně relativně čistou dohodu, že vyšetřovací spis je v důkazní nouzi a musí se doplnit. To neznamená ani zastavení, ani nezastavení vyšetřování, jen elegantní odložení o měsíce, možná roky. Vlk se nažere, koza zůstane celá a Benešová bude v klidu. Co když odvolá nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana? A jeho nástupce zatočí i s námi? Ostatně, dokud jsme tu my, protikorupční státní zástupci, bude dobře. Až sem přijdou jiní, kdo ví, co se stane.

Dojemné poslední snímky sloní královny s kly až na zem. Podobných už žije jen kolem 20 …

Je to přesně ten typ logiky, který spisovatel Ludvík Vaculík kdysi označil slovy „vstřícná předposranost“. Navíc tyhle úvahy znamenají uznání selektivní spravedlnosti pro papaláše, a pokud se naplní, povedou jen k dalšímu rozdělení společnosti. Benešová by se ve skutečnosti neměla kauzy Čapí hnízdo ani dotknout.

Andrej Babiš by měl současně mít jako premiér země nějakou politickou odpovědnost a cítit, že další vyhýbání soudnímu řízení jen devastuje povědomí o spravedlnosti ve státě. Navíc nikde není psáno, že od soudu nemůže vyjít jako vítěz. Když už mu dal prezident Zeman takový nezasloužený bonus, že může být trestně stíhaný a současně předsedou vlády, měl by projevit větší odpovědnost ke státu a jeho institucím.

Psycholožka Pavelcová: Dětí závislých na elektronice přibývá, mají deprese a bojí se…

Samozřejmě že může provést nějaký druh převratu v bezpečnostních a justičních složkách a ohlásit svým voličům z řad seniorů, že po něm zase temné síly jdou, a proto chtějí, aby šel k soudu. Jistě se k němu přidá prezident republiky a jako kdysi nacisté začne štvát proti pražské kavárně, což jsou v jeho pojetí všichni, kdo nejdou s ním.

Takhle akce logicky vyvolá protireakci v podobě kolotoče tisícihlavých demonstrací všude po republice. V části národa to upevní přesvědčení o spravedlnosti jen pro některé.

Naše bída je v tom, že ještě třicet let od revoluce řešíme tak elementární věc, jestli může, nebo nemůže jít vysoký funkcionář státu k soudu. S koncem Jakeše, Husáka a Štěpána se zdálo, že tohle dilema se už nikdy nevrátí. Dnes ho tu však máme zas.

Text je zkrácenou verzí článku, která dnes vychází v tištěném Reflexu.

Reflex 16/2019Reflex 16/2019Foto Archív

Marek Stoniš: Extremismus Ivana Bartoše aneb „Údajné“ znásilňování dětí muslimskými gangy
Jak se staví ruský sen. Dostavba mostu spojujícího Rusko a Krym se chýlí ke konci
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější