Marek Stoniš: Pohádka o rovnosti pohlaví aneb Postaví Boba a Bobka před genderovou komisi? | Reflex.cz
nahoru

Marek Stoniš: Pohádka o rovnosti pohlaví aneb Postaví Boba a Bobka před genderovou komisi?

Marek Stoniš18. dubna 2019 • 06:50
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Ivan Steiger

Občas si vzpomenu na večerní povinně neformální setkání studentů se soudruhy pedagogy olomoucké filozofické fakulty v polovině osmdesátých let. Pedagogové byli bohorovní a slíbili, že odpovědí na všechny otázky, které formou písemných dotazů naházíme do krabice na chodbě školy. I anonymně. Oni čekali, že se budeme ptát na kvalitu ubytování na kolejích, stravu, studijní program. My jsme tam s kamarády hodili dotazy, proč nesmíme číst knihy Kundery, Škvoreckého a další autory, jež soudruzi vyřadili z knihoven po roce 1968.

Soudruzi nám odpověděli, že ta díla jsou protisocialistická a nekvalitní, oni to vědí, protože je četli, a nám nestojí za to, abychom se jimi zdržovali. Jeden přítomný profesor, osvícený amerikanista, oponoval. Řekl, že se zmínění autoři jednou do knihoven vrátí. Další schůze už byla dobrovolná. Ptali jsme se, proč Stalin nechal zavraždit Trockého. Řekli, že moc posloucháme štvavé zahraniční stanice, a zapsali si naše jména. Osvícený amerikanista neřekl nic, protože už ho nepozvali. Další schůze nebyla.

JXD: Mladé naděje české žurnalistiky aneb Drby, nesmysly, je všeobecně známo...

Vytanula mi ta bizarní studentská setkání v Olomouci na mysli minulý týden, když jsem si přečetl, jak komise pro rovnost pohlaví v jedné ze základních škol v Barceloně vyřadila z knihoven třetinu knížek, například Šípkovou Růženku nebo Červenou karkulku. Prý jsou příliš sexistické a šíří stereotypy o mužské a ženské roli. (Asi o tom, že muži bývají v pohádkách rytíři a zachraňují princezny, které bývají, považte, ženského pohlaví.) O vhodnosti knížek pro děti rozho­doval i podíl mužských a ženských postav.

O tom, jestli už ona genderová komise sedí na uzavřeném oddělení nějakého barcelonského multikulturního blázince, zpráva nehovoří.

Ani nemůže. Protože do evropského multikulturního blázince, někdy později možná i vězení, patříme my, jimž nepřipadá normální existence genderových komisí. Představte si, že před ni předstoupí třeba naši Bob a Bobek, Křemílek a Vochomůrka, Pat a Mat… Tyto pohlavně zcela nevyvážené dvojice by svoji existenci rozhodně neobhájily.

Život uvnitř klinik „léčících“ homosexualitu zachycen na drsných fotografiích

Co bude následovat, je nabíledni. Před knihami pro děti se pohlavní ­komise nezastaví. Začnou prověřovat i knihy pro dospělé. A taky filmy. A ­obrazy. A divadlo. A lidi.

A my ostatní si to necháme samozřejmě líbit. Není divu. Postavit se totiž komisi, která zkoumá rovnost pohlaví, je dnes těžší než vyrazit s mečem na devítihlavého draka.

Pardon, dračici.

P. S.: Mimochodem, co budete s těmi knihami po vyřazení z knihoven dělat, soudruzi? Pálit veřejně na hranici?

Text vyšel jako editorial tištěného Reflexu 16/2019.

Reflex 16/2019

Budu primátor, s Babišem jsme mluvili o vládním angažmá. Kvůli dresu ANO jsem za…
Marek Stoniš: Extremismus Ivana Bartoše aneb „Údajné“ znásilňování dětí muslimskými gangy




Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější