nahoru

Češi o czexitu mluvit nesmí, jiný názor je toxický. Zákazy debat nás táhnou na východ

Arsen Lazarevič 11. dubna 2019 • 11:20

Zatímco český komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk chválí zdejší vysoké školy, že podnikají preventivní iniciativy proti czexitu na slavné Oxfordské univerzitě se uskutečnila debata příznivců a odpůrců brexitu. Přednášek bylo celkem osm, vystoupili v nich čtyři zastánci EU a čtyři odpůrci dohody, kterou předložila premiérka Mayová. Kromě samotných studentů zde vystoupil například ministr Rory Stewart nebo bývalý šéf UKIP Nigel Farage.

Přednášky lze označit za značně zajímavé a inspirativní. Kromě politiků mají skvělé hovory i samotní studenti. Rozhodně stojí za to si vyslechnout i opačné názory.

Zpět ale do Česka, kde jsou tyto přednášky podle pana Honzejka "toxické" a směřují nás na východ. Možná pan Honzejk konečně nevědomky osvětlil, proč české vysoké školství se neposouvá a dlouhodobě stagnuje.

Diskutovat se totiž na českých školách nemá, mladí lidé si nemají tříbit názory. Vysoké školy mají studentům "iniciovat", co si mají myslet. Vlastní názor, pokud nesouhlasí s názorem představitelů školy, politiků a komentátorů, je toxický.

Kdo nás táhne na východ

Takové paradigma bohužel dlouhodobě vede k tomu, že se vysoké školy nepřizpůsobují aktuálnímu dění a poptávce a mladí lidé jsou často nuceni po dokončení školy pracovat v jiném oboru, než vystudují – v tom vystudovaném jsou nepoužitelní.

Pane Honzejku, v příznivcích czexitu hledáte netvory a zpátečnické lidi, kteří jsou nebezpeční pro Českou republiku. V tom usilovném boji jste si ale možná jednu věc nestačil uvědomit.

Nestal jste se tím netvorem – člověkem, který nás táhne na východ, náhodou vy sám?

Autor je šéfredaktor serveru Elektřina.cz

Arsen Lazarevič
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější