Byrokratická buzerace komunálních politiků může urážet i jejich voliče. Vznikl jen další zbytečný zákon | Reflex.cz
nahoru

Byrokratická buzerace komunálních politiků může urážet i jejich voliče. Vznikl jen další zbytečný zákon

Petr Kolman24. března 2019 • 13:40
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Jako učitele správního práva mě zaujala čísla o počtu komunálních politiků, kteří řádně nedodali svá majetková přiznání, jak jim stanovuje zákon o střetu zájmů. Podle ministerstva spravedlnosti chybí přiznání jak za rok 2017, tak i 2018 u více než dva tisíce osob. Na první pohled hrozivé číslo. Sarkastický čtenář si řekne: To máme ale nedbalé politiky, když ani oni sami neplní své zákonné povinnosti. Nabízím jiný úhel pohledu. Pokud je totiž nějaká nová právní norma masivně nedodržována, může jít o normu nekvalitní či zbytečnou, kterou společnost prostě nepřijala.

Již staří Římané moudře věděli: Kde je společnost, tam je právo. Má-li být zákon užitečný, musí s ním většina společnosti být ztotožněna. Tato hypotéza se očividně nenaplnila v případě zákona o střetu zájmů, který plošná majetková přiznání (nejen) pro komunální politiky zavedl. Je to takové de facto nechtěné legislativní dítě.

Algoritmus nedůvěry jako výsměch voličům

Mnozí naši poslanci a senátoři se bohužel řídí zásadou: Čím více zákonných předpisů, tím lépe se nám bude žít. V tom je samozřejmě utvrzuje i lavina předpisů valících se na nás z Bruselu. Pravda, občas někdo z politiků (například Kubera, Kalousek či Klaus mladší) něco proti té smršti vtipně namítnou, ale legislativní karavana jede dál.

10 nejpodivnějších kanadských zákonů: Pozor na výšku sněhuláka i vody ve vaně. A v…

Co se komunální politiky týče, obecně mě štve, že politici v principu nevěří územním samosprávám. Státní úředníky ať si regulují podle libosti, ale nedůvěra v místní politiky, to je de facto nedůvěra v nás občany, že si nejsme schopni odpovědně zvolit své zastupitele. A tento „algoritmus nedůvěry“ by měl každého skutečného demokrata nadzvednout ze židle. Dodejme, že právo na územní samosprávu je zaručeno ústavně, tedy normou té nejvyšší právní síly.

Regulace nám blahobyt nezajistí

V konkrétnější rovině autorovi mi dlouhodobě vadí, že zákon dopadá i na neuvolněné radní, byť od července 2018 je tato úprava poněkud zmírněna. Neuvolněný radní je takový, který vedle své profese patologa, středoškolského učitele nebo barové tanečnice vykonává i funkce radního města či obce. Na neuvolněné zastupitele obcí zákon naštěstí nedopadá. Vidím v tom určitou nesystémovost a nespravedlnost. Vezměme v úvahu jen směšné odměny neuvolněných radních obcí a porovnejme je například s příjmem běžného okresního či krajského soudce.

Čtrnáctiletý George dostal smrt na elektrickém křesle. Bělošská porota a soudce se s…

Nechť tedy naše obecní a krajské politiky nadále regulují a hlídají běžné zákony – a že jich máme. Zjednodušeně napsáno pro neprávníky: Pokud radní krade, tak je samozřejmě dávno postižitelný podle trestně právních předpisů, ale nevymýšlejme další regulace a povinnosti, se kterými se společnost neumí a nechce ztotožnit. Nápovědou k tomuto tvrzení jsou právě ty tisíce nepodaných majetkových přiznání. A hlavně nevěřme populistům a legislativním inženýrům, kteří se nám dlouhodobě snaží vnutit myšlenku, že čím více zákonů a vyhlášek budeme mít, tím bude náš svět spravedlivější a spokojenější. Nebude.

Autor je právník a vysokoškolský pedagog.

Vlastencům došly názvy pro politická hnutí. Nevzdávají to a učí se nová slovíčka
Ondřej Kobza: Jak jsem si pozval kardinála aneb Duka nohy nemyje a my chceme gesta
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější