Ukrajinské prezidentské volby: Země opět hledá spasitele | Reflex.cz
nahoru

Ukrajinské prezidentské volby: Země opět hledá spasitele

Karolína Flaszová, E15.cz3. března 2019 • 17:35
Ukrajinské prezidentské volby: Země opět hledá spasitele
foto: reuters

Pět let od okamžiků, kdy nabrala západní kurz za cenu ztráty Krymu a územní celistvosti, se Ukrajina chystá na prezidentské volby. Ve volbách kandidují více než čtyři desítky adeptů. Dle aktuálních průzkumů budou obyvatelé Ukrajiny posledního března vybírat především mezi nynější hlavou státu Petrem Porošenkem, politickou stálicí Julijí Tymošenkovou a komikem Volodymyrem Zelenským. Posledně jmenovaný je v současnosti favoritem klání.

Mnohé voliče zřejmě na Zelenském láká jeho politická neposkvrněnost umocněná léty tepání do představitelů země v jím vedené satirické televizní show. Zároveň však hrozí riziko, že místo vytouženého vymítače korupce dostanou v nejistých časech nezkušeného lídra, který navíc není tak úplně prost podezření z napojení na svět oligarchů. Komentátoři i odborníci upozorňují přinejmenším na jeho určitou naivitu jak v otázkách zahraniční politiky, tak ekonomiky.

Očekávání ukrajinských voličů jsou přitom vysoká – čtyři z pěti Ukrajinců jsou podle průzkumu společnosti Seetarget přesvědčeni o tom, že země se nyní ubírá špatným směrem. „Měli bychom žít v jiné zemi – na Ukrajině, ale bez korupce a úplatkářů a dalších problémů. Ve svobodné a demokratické zemi, v jednotné zemi, která zahrnuje Donbas a Krym,“ řekl nedávno ke svým prezidentským vizím Zelenskyj. Zdá se, že za prioritu považuje boj s korupcí, což podle něj přivede do země investice a ve výsledku zvýší i obranyschopnost země. Lidé jsou však přesvědčeni o tom, že ukrajinské problémy by se měly řešit v opačném pořadí. Podle šetření společnosti Seetarget je pro čtvrtinu občanů nejdůležitějším vládním úkolem zajistit mír na východě země.

Více se o jednotlivých prezidentských kandidátech a jejich názorech dočtete na webu E15.cz >>>

Stručná chronologie dějin Ukrajiny - země, která se proměnila v peklo pro své vlastní …
Neuvěřitelná proměna: Důchodce přetvořil panelák na barokní zámek
Tereza Stonišová 5. května 2017 • 09:31

Neuvěřitelná proměna: Důchodce přetvořil panelák na barokní zámek

Karolína Flaszová, E15.czVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější