Drtivá většina Ukrajinců zná Zelenského z populárního televizního seriálu Sluha národa. V něm známý herec a komik Zelenskyj hraje středoškolského učitele, který je shodou okolností překvapivě zvolen prezidentem

Drtivá většina Ukrajinců zná Zelenského z populárního televizního seriálu Sluha národa. V něm známý herec a komik Zelenskyj hraje středoškolského učitele, který je shodou okolností překvapivě zvolen prezidentem Zdroj: Profimedia

Volodymyr Zelenskyj hraje ukrajinského prezidenta v seriálu Služebník lidu.
Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Prahy v roce 2009.
2
Fotogalerie

Komik prezidentem. Ukrajinci chtějí změnu za každou cenu, Zelenskyj vypadá neporazitelně

Bavič Volodymyr Zelenskyj vstupuje do nedělního druhého kola ukrajinských prezidentských voleb jako obrovský favorit. Zdá se proto, že se zhmotní málo uvěřitelná představa, kterou ale už měsíce signalizují všechny ukrajinské předvolební průzkumy. Oblíbený komik byl průzkumy na budoucího prezidenta pasován už dávno před tím, než veřejně připustil, že vůbec bude kandidovat. Nabízí se otázky, proč byl už tehdy v průzkumech uveden, ale to teď není podstatné. Už jen zázrak může způsobit, že by druhé kolo nevyhrál.

V řadě zemí už se stalo, že některý komik založil recesistickou stranu nebo volební kandidátku a následně uspěl u voličů a volby vyhrál. Na Ukrajině se ale teď naplňuje scénář, podle kterého si občané hlavou státu zvolí komika, který svou účast v politice myslí vážně. Jen několik dnů před nedělním druhým kolem (Ukrajinci mají velikonoce jindy) totiž výzkumy volební podpory dávají Volodymyru Oleksandrovyči Zelenskému více než sedmdesátiprocentní podporu.

Drtivá většina Ukrajinců zná Zelenského z populárního televizního seriálu Sluha lidu. V něm známý herec a komik Zelenskyj hraje středoškolského učitele, který je shodou okolností překvapivě zvolen prezidentem po tom, co se stane všeobecně známým jeho video kritizující rozbujelou korupci vládní elity.

Satirický seriál kritizuje oligarchy i tradiční politiky a nechybí v něm ani scéna, kdy si nově zvolený prezident při vstupu do parlamentu představuje, jak všechny poslance postřílí ze samopalu. Populární pořad zkrátka vystihuje přesvědčení velké části Ukrajinců, že ti nahoře jen kradou a nedělají nic pořádného pro svou zemi.

To je teď očividně hlavním motorem toho, proč Zelenského chtějí volit téměř tři čtvrtiny Ukrajinců, kteří se chystají v neděli k volebním urnám. Zelenskyj totiž dělá velmi zvláštní (ne)kampaň, v níž téměř nechodí mezi lidi a stále se vyhýbá předvolebním debatám. Přijal sice výzvu na její uspořádání na největším fotbalovém stadionu v Kyjevě, ale není jasné, zda k ní vůbec dojde, protože v Zelenským nadiktovaný termín v pátek večer by se měla konat podle volebního zákona oficiální debata ukrajinské veřejnoprávní televize. Zelenskyj ale místo toho sází na předvolební show. Například donutil i Porošenka, aby si oba udělali veřejný test, zda nejsou závislí na drogách a alkoholu, protože se šířily pomluvy, že „Ze“, jak se přezdívá favoritovi voleb, může mít s návykovými látkami problémy. Zelenskyj je zábavný, ale hlavně mu pomáhá, že je nový a drtivá většina Ukrajinců chce změnu, a to i v případě, že moc neví, co může s novým prezidentem přijít.

Ukrajinské volby sledujeme online >>>

Rusky mluvící patriot

Politicky je Zelenskyj naprosto nepopsaný list. Narodil se ve městě Krivoj rog na jihovýchodě Ukrajiny, které si někteří Češi mohou ještě pamatovat z 80. let, kdy se zde v rámci socialistické družby naši pracovníci podíleli na budování nového metalurgického podniku. V kampani o tom vůbec nemluví, ale jeho rodiče byli židovského původu, což už teď oslavují izraelská média.

Sám vystudoval práva, ale nikdy se této profesi nevěnoval, protože už od školních let vynikal jako komik a herec. Jeho profesionální kariéra se do loňska odehrávala téměř výhradně v ruštině a až od roku 2018 začal točit pořady i ukrajinsky. To není nic nenormálního vzhledem k tomu, že pochází z východnější části země, kde je ruština běžným jazykem.

O jeho ukrajinské identitě ale nemusí být pochyb, protože Zelenskyj se svou uměleckou skupinou například věnoval milion hřiven na podporu ukrajinské armády v konfliktu s proruskými separatisty na úplném východě země. Na oplátku v Rusku bojkotují jeho přady, i když on sám se na Ukrajině vyslovoval proti zákazu vystupování umělců z Ruska.

Kolomojského loutka?

V posledních letech byly jeho pořady spojené hlavně s televizním kanálem 1+1, který patří do obrovského finančního impéria muže dělícího se o pozici druhého nejbohatšího Ukrajince. Ten se jmenuje Ihor Kolomojskyj a jeho podnikatelské impérium vzniklo zejména v jihoukrajinském Dněpropetrovsku, kde vlastní i oblíbený fotbalový klub. Prezident Porošenko Kolomojského nejprve v období po Majdanu jmenoval tamějším gubernátorem, ale později ho z funkce odvolal, čímž mezi oběma muži začala dlouhodobá mocenská a ekonomická válka.

Mnozí jsou na Ukrajině přesvědčeni, že i současná Zelenského kandidatura je součástí odvety tohoto mocného oligarchy, který nyní žije ve Švýcarsku, ale stále tahá na Ukrajině za významné nitky. Je proto otázkou, zda by Zelenskyj v případě zvolení nebyl spíše sluhou konkrétního oligarchy než sluhou lidu, jak teď přesvědčuje s odkazem na svůj seriál ukrajinské voliče.

S referendem do EU

V kampani ale prosazuje zejména program mířící proti zavedenému politickému establishmentu. Vyslovuje se například pro zavedení referend. Podporuje členství Ukrajiny v EU i v NATO, ale říká, že by o obojím měli Ukrajinci určitě rozhodnout v referendu. Jako správný populista také slibuje snížit některé ceny a posílit sociální systém.

Komikova podpora pramení zejména z jihu a východu země, kde lidé mluví spíše rusky a nepociťují tolik ukrajinskou národní identitu jako v západní části Ukrajiny. Před druhým kolem má ale teď těsně převahu na tradičně prozápadním a jazykově i národně silně ukrajinském západě země, což je politicky smrtící pro jeho rivala – současného prezidenta Porošenka.

Zelenskyj jde ve stopách svého seriálového hrdiny. Ukrajina proto bude mít velmi pravděpodobně nového prezidenta, ale až po volbách zjistí, zda vlastně i tahle role Zelenského není hraná, kdo je případně jejím režisérem a jaký scénář pro nejchudší a válkou zkoušenou zemi to bude znamenat.