Kuberova moralitka a Vondráček jako novodobý Husák | Reflex.cz
nahoru

Kuberova moralitka a Vondráček jako novodobý Husák

Bohumil Pečinka1. ledna 2019 • 14:26
Kuberova moralitka a Vondráček jako novodobý Husák
foto: Blesk

A novoroční projev bude! To si řekl o žánru tradičního proslovu k národu, který před lety v tuto dobu opustil prezident Zeman, nový předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Posléze se k němu přidal i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Jak tento dvojboj dopadl?


Kuberův projev byl takovým lidským doplňkem k vánočnímu poselství Miloše Zemana. Bylo zde několik zajímavých postřehů a apelů (úcta ke každé práci, sociální sítě jako generátor nenávisti mezi lidmi), ale současně hodnotil některé věci ze stejně zavádějících pozic. 

Příklad: Kubera přesně popsal situaci, kdy každý Čech pracuje polovinu roku jen na stát, ten ho kontroluje, omezuje a někdy i drtí. 

Zemana za sto let doceníme jako velikána, Čapí hnízdo dopadne pro Babiše dobře, říká…
Když to řekne nezávislý komentátor, tak fajn, ale předseda horní komory není mlha nad vodami. Sedí ve druhé nejvyšší ústavní funkci, takže by měl spíš říct: já a instituce, kde mají lidé jako já většinu, udělá v příštích letech toto a toto, aby tento tlak zmírnila. Znovu kritizovat „ty nahoře“, když sám řečník je „ten nahoře“ je opravdu zavádějící.

Předseda Senátu Kubera hýřil zajímavými postřehy a citacemi typu, že mnoho „lidí by chtělo, aby jejich život za ně žil někdo jiný a oni by to zpovzdálí sledovali.“ Tuhle myšlenku Milana Knížáka však už nedotáhl a nenaznačil, jak z toho ven. 

A tak to bylo s celým projevem – žádný symbol, myšlenka nebo pocit nebyly dotaženy. Chtělo by se říct: myšlenky nedomyšleny, city neprocítěny. Zbyl jen neurčitě dobrý pocit z malé moralitky, která nenaštvala, ale ani nenadchla. 

Jaroslav Kubera z ODS je novým předsedou Senátu. Získal skoro dvakrát víc hlasů než…
To projev Radka Vondráčka připomínal projevy posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka, přesazeného do demokratických poměrů. Tématický obsah, vyznění, ale i délka projevu Husáka v podstatě kopírovaly. 

První část byla typicky husákovská. Dala by se shrnout do větu: Ó, jak je nám dobře a jak jsme báječní. Ano, i svět už to ví, a dokonce z oken zahraničních velvyslanectví a jejich rezidencí je to vidět. Životní úroveň roste, platy též, tak proč bychom se netěšili.  

V této pasáži chyběly už jenom splněná čísla pětiletého plánu a procenta vytěženého uhlí navíc. Mimochodem, okolnost, že žádný z ústavních činitelů se alespoň tichou vzpomínkou nezastavil u nedávné důlní katastrofy ve Stonavě, má také svou výpovědní hodnotu. 

Druhá část Vondráčkova projevu byla už pouze a jen o jednom: o zdůvodňování (legitimizaci) babišismu jako způsobu vládnutí a oprávněnosti vládnout. Ze argumentace a délky vysvětlování bylo patrné jedno – Vondráček, jako čelný představitel hnutí ANO, má velké vnitřní problémy s tím, jak je mezi lidmi přijímána vláda Andreje Babiše a jeho metody. A jako představitel umírněné linie v ANO měl potřebu se k tomu v projevu neustále vracet, což místy hraničilo až s obsesí.

Poprvé v novodobé historii pronesli své novoroční projevy předsedové obou komor parlamentu. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO)Poprvé v novodobé historii pronesli své novoroční projevy předsedové obou komor parlamentu. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO)Foto Jakub Poláček/Blesk Zprávy, PSP ČR

S podobnou zarputilostí zdůvodňoval ve svých novoročních projevech Husák mechanismy tzv. socialistické demokracie a to z jednoho a prostého důvodu. Byl si vědom, že je něco shnilého ve státě dánském a potřeboval to překrýt slovní mlhou a zdáním normality. 

Vondráček pochopitelně není totalitář Husák a nechce shodit demokracii. Je to obyčejný chasník z Hané, který má rád klid a je celý nesvůj, co se děje kolem Andreje Babiše a jak tento negativní odlesk dopadá i na něj. Ale co s tím my ostatní? A proč tyhle věci řešit v projevu k národu? Ale znáte to: když je vysílací čas, téma se vždycky najde.   

Vláda opřená o komunisty je zpečetěna. Babiš a Hamáček podepsali koaliční smlouvu
Vánoce jsou tady! Podívejte se na nejkrásnější londýnské výlohy obchodů
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější