Politici a alkohol: Zvítězí odpovědnost nad populismem? | Reflex.cz
nahoru

Politici a alkohol: Zvítězí odpovědnost nad populismem?

Petr Kolman27. prosince 2018 • 10:20
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Jednou z idejí svátků vánočních by měla být nepochybně skromnost. Vždy si vzpomenu na děcka Flandersova z legendárního seriálu Simpsonovi, která skotačivě výskala: Hurá, budou skromné Vánoce, budou skromné Vánoce (poté, co jejich důvěřivý otec Nedd daroval peníze Homerovi Simpsonovi…

Popravdě řečeno, vánoční svátky v Česku jsou všechno možné, jen ne skromné. O čemž svědčí mj. rekordní tržby e-shopů i návaly v obchodních centrech a na vánočních trzích. Kterak říká takřka osmdesátiletý soused – dnes nachystat dětem či vnoučatům skromné Vánoce, tak na vás zavolají sociálku!

Česká a moravská nestřídmost, jejíž kořeny možno nalézti již v gulášovém socialismu, se mj. projevuje v pití alkoholu. A to samozřejmě nejen o Vánocích.

Šedesát miliard na ulici nenajdeš

Patříme k největším pijákům v Evropě. Průměrný občan ČR ročně spotřebuje 11,7 litrů čistého alkoholu ročně. Což s sebou nese nejen společenské a etické, ale i velké ekonomické dopady. Uvádí se, že na problémy s alkoholem český stát doplácí okolo šedesáti miliard (ne milionů) ročně! Neskutečné číslo – pro ilustraci, je to přibližně pět rozpočtů našeho největšího statutárního města Brna (Praha je jak známo kraj). Není tedy pravda, že pijáci a alkoholici zaplatí svůj koníček ze spotřební daně. Nezaplatí!

Andrej Babiš nevlezl do čínského otvoru dostatečně hluboko!
Jiří X. Doležal 25. prosince 2018 • 21:24

Andrej Babiš nevlezl do čínského otvoru dostatečně hluboko!

Dle údajů Úřadu vlády a Národní protidrogové centrály je zmíněný šedesátimiliardový schodek tvořen především zvýšenými náklady na léčbu nemocí a úrazů způsobených alkoholem, dále pak je pod vlivem alkoholu mj. spácháno jedenáct a půl tisíce trestných činů.

Ještě že nejsem politik, tak to mohu napsat bez servítku: opravdu máloco dlouhodobě vysává české veřejné rozpočty tak jako démon alkohol. Nicméně jděte do voleb s programem – omezíme spotřebu alkoholu, resp. zvýšíme spotřební daň z alkoholu. Naopak král všech tuzemských populistů, ano, myslím pana Andreje Babiše, opakovaně voličům slibuje snížení DPH na točené pivko.

Vánoční projev: Je Zeman mentálně schopen zastávat funkci prezidenta?
Jiří X. Doležal 26. prosince 2018 • 17:41

Vánoční projev: Je Zeman mentálně schopen zastávat funkci prezidenta?

Ďábel alkohol a daň z hříchu

Nalejme si čistého vína, odpovědní politici by se měli odpovědně zamyslet nad zvýšením tzv. daně z hříchu tedy spotřební daně u alkoholu a tabáku. Obecně podporuji snižování daní zejména z lidské práce, nicméně spotřební daň je výjimkou, u které bychom měli postupovat právě opačně, i když to možná mnohým liberálům a liberálkám asi trhá jejich žíly. I zde platí, není daň jako daň.

A pro nás ostatní nezbývá než si připomenout okřídlené a hluboce pravdivé Less is more. A to neplatí jen pro alkohol a tabák.

Autor je právník a publicista

Volby mají být svátkem demokracie, ne svěrací kazajkou, jak si přeje Zeman
V Evropě se rodí méně dětí, než je potřeba k zachování populace. Stav vyrovnává…Klíčová slova: alkohol, cigarety, daně, komentáře


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější