Transparentnost justice: Státe, máme právo vědět o prohřešcích soudců! | Reflex.cz
nahoru

Transparentnost justice: Státe, máme právo vědět o prohřešcích soudců!

Petr Kolman13. prosince 2018 • 12:40
Ústavní soud se bude znovu zabývat platy soudců
Ústavní soud se bude znovu zabývat platy soudců
• foto: 
čtk

Přiznám se, že nejsem zrovna příznivcem Pirátské strany a mnoho jejích nápadů ve mně budí spíše rozpaky. Přesto jako právní komentátor občas musím některé „korzárské“ aktivity v rámci objektivity i pochválit. Určitě není správné si nasazovat ideologické brýle, ale raději se dívejme na věci, jak jsou, a ne jak bychom si je přáli vidět. Hrajme fair play.

Transparentní justice

Jedním z pilířů demokratického právního státu je bezpochyby kvalitní, spravedlivá a transparentní justice.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů pan Jakub Michálek nedávno vyzval dopisem (stále relativně nového) předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Michala Mazance, aby u kárně stíhaných soudců nedocházelo k anonymizaci jejich jmen a příjmení. Správný požadavek!

Jak známo, v kárných rozhodnutích jsou dnes osobní data českých soudců anonymizována. Ano, i dnes, a to se píše rok 2018. Veřejnost (kterou tvoří zejména daňoví poplatníci) nyní nemůže relevantně rozpoznat, který soudce či státní zástupce byl za co a jak kárně odsouzen. Stejně jako Piráti dlouhodobě nevidím pro anonymizaci citovaných údajů žádný skutečný důvod.

Marek Stoniš: Filipika proti Babišovu státnímu zadarmu
Marek Stoniš 12. prosince 2018 • 15:05

Marek Stoniš: Filipika proti Babišovu státnímu zadarmu

Mám naopak za to, že čeští a moravští lidé mají silné právo znát totožnost soudců (resp. státních zástupců), kteří ve své veřejné funkci vážným způsobem pochybili. A zejména, jak je za tato pochybení náš demokratický právní systém spravedlivě potrestal.

NSS se k věci postavil čelem

A teď přichází dobrá zpráva, citovaný předseda NSS s pirátskou žádostí souhlasil. Aktuálně se prý již připravuje změna vnitřních předpisů soudu, aby již během roku 2019 k anonymizaci „justičních hříšníků“ nedocházelo.

Co to konkrétně znamená? Jména a příjmení nejen soudců, státních zástupců, ale i exekutorů (což jsou jinak soukromí podnikatelé vykonávající část veřejné správy) budou v rozhodnutích na webu NSS od příštího roku publikována v plném (tedy neanonymizovaném) znění!

Sláva!

Zeman v ruské televizi: Zcela absurdní otázky novinářky, která od Putina dostala…

Proč to tak dlouho trvalo?

Kritičtější čtenář si asi řekne, jak to, že tomu tak není již dávno? Je to přece veřejná justice, placená koneckonců z veřejných peněz. Tak máme právo vědět, státe, o prohřešcích našich „žalobců a rozhodčích“, ne?

Argumentace, že toto opatření mělo být realizováno již dávno, je samozřejmě správná. Nicméně člověk vezdejší je popravdě rád, že to bude fungovat aspoň od příštího roku. Řečeno s klasikem – lépe pozdě než nikdy.

Ač nejsem politolog a nepřísluší mi tedy komentovat politické strategie jednotlivých stran, mám za to, že právě témata jako dnes glosovaná transparentnost justice, jsou těmi, která Pirátům v principu sednou.

Určitě by se jim měli nadále důsledně věnovat, možná i na úkor jiných pirátských „skopičin“.

Autor je právník a publicista

Nečestný útok Babiše posílil. Ještě pár faulů a ANO bude mít ústavní většinu
Karel Steigerwald: Prezident útočí na BIS. Tlachá, nebo pracuje pro Rusy? To by měla…Klíčová slova: komentáře, Česko, soudy, justice


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější