nahoru

Marek Stoniš: Filipika proti Babišovu státnímu zadarmu

Marek Stoniš 13. prosince 2018 • 06:50
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Ivan Steiger

Babišova vláda odvíjí svůj domnělý úspěch od věcí, které nabízí lidem zdarma. Třeba jízdenky na vlak vybraným voličským skupinám, takže se mladým studentům vyplatí jezdit vlakem na nákupy z Ostravy do Prahy a zpět. Proč ne, učit se moc nemusí (státnice se postupně ruší) a školy jsou taky zdarma. Ale za to nemůže Babiš, školy jsou u nás zadarmo už dávno.

A zdarma teď mají být i obědy pro děti v mateřských školách a na prvním stupni škol základních. Ministryně školství a boží prostoty si myslí, že se tím zlepší studijní výsledky žactva, a na jednoduchou otázku, proč – když už teda – nechce nechat proplácet jídlo jen těm, kteří na ně opravdu nemají, vysvětluje, že jídlo zdarma všem vyjde stát levněji než jen některým. Aha. Co se taky lze nadít od vlády, která si myslí, že když přidá státním úředníkům, bude mít více peněz v rozpočtu, protože oni přece taky platí daně a odvody…

V kinech teď promítají vtipnou českou pohádku Čertí brko, jejíž tvůrci diváky zábavně varují před vrchností, která jim nabízí zadarmo jídlo nebo oblečení. Pozor na ně, jsou zlo. Nechci urážet inteligenci našich čtenářů nějakým rozsáhlým pohádkovým podobenstvím ani ekonomickými analýzami o tom, že slibuje-li nám stát něco zdarma, vždy to bude muset někdo zaplatit, ať dnes, nebo v budoucnu, protože stát nemá žádné jiné peníze než ty, které vezme nám. Zadarmo není nic, rozhodně tedy ne nic, co nám chce vsugerovat Babišův kabinet.

Ale tvrdit, že na světě není vůbec nic zadarmo, taky není pravda. Třeba:

Úsměv.

Hra.

Krásné vzpomínky.

Chvíle s přáteli a rodinou.

Pohlazení bližního.

Dobré slovo.

Radost.

Vtip.

Obrázek.

Nebo vánoční balicí papír, který vyjde v příštím vydání Reflexu. Nic z toho od Babiše nedostanete.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější