Vaše dcera neumí hada: České totalitní školství ruinuje lidskou tvořivost | Reflex.cz
nahoru

Vaše dcera neumí hada: České totalitní školství ruinuje lidskou tvořivost

Clara Zangová21. listopadu 2018 • 15:10
Obrázek hada od devítileté Medy
Obrázek hada od devítileté Medy
• foto: 
Facebook

V posledních dnech mě zaujal příběh devítileté slečny, která dostala za obrázek hada čtyřku. Lepší než zaujal je vlastně slovo naštval. Její otec, pedagog Jihočeské univerzity Peter Chvojka, chtěl v souvislosti s touto absurditou rozpoutat debatu o českém školství. Já teď načnu minidebatu o hlouposti české výtvarné výchovy.

Když jsem prvně viděla obrázek od devítileté Medy, moc se mi líbil. A to proto, že jsem z něj cítila, že nemá strach ze štětce ani z barvy. Zní to primitivně, ale přesně tím nejen děti trpí. Strach z bílého papíru a ze štětce, který není tak kontrolovatelný jako tužka. To není něco, s čím se člověk, bytost kreativní, rodí, to je něco, co v něm buduje systém posedlý kontrolou a uniformitou.

Všechny děti se vlivem školy bojí dělat chyby, a tak malují hada na pokyny upjaté učitelky, jako by byly v matematice. Nikdo jim ve škole nevysvětlí, že zatímco v matematice je cílem stejný výsledek, v umění by měly být co nejrůznější. Asi proto, že to neví ani sama učitelka. Ty na základní škole totiž žádné výtvarnice nejsou. Je to likvidační četa dětské kreativity.

Kania: Na školy se roky kašlalo a politikům to vyhovuje, bojíme se přiznat, že hlavní…

Střih. Je mi 10 let a jsem na základní škole. Učitelka, která se nezdráhala mé matce říct, že na ní dělám v hodinách woodoo, mě přemlouvá, ať nechodím na gympl, ale ať jdu na uměleckou školu. Odmítala jsem. Měla jsem za to, že umělecká škola je pro hloupé děti. Vyplynulo mi to z mých dosavadních školních zkušeností.

Střih. Jsem na gymplu a mám fantastickou výtvarkářku. Občas děláme triptych na vlastní téma, občas stavíme babylonskou věž a jindy děláme akční malbu (u paní učitelky z Budějovic bych asi propadla). Je to světýlko ve zkostnatělém systému, ale neustále bojuje proti vlastnímu šéfovi. RNDr. Pan Ředitel se jí na koberečku táže, proč mají všichni z výtvarky jedničku, když nejsme umělecká škola. Ano, bylo to přesně tak.

Vladimír Pikora: Česká pohádka o škole zdarma
VLADIMÍR PIKORA 27. září 2018 • 13:48

Vladimír Pikora: Česká pohádka o škole zdarma

Skvělá učitelka pracuje také v galerii pro současné umění. Ve škole čelí páně ředitelově honu a někdy tam trochu trpí. Mně změnila život tím, že mi doporučila ateliér, kde se sama učila. Tam jsem ze sebe začala sloupávat vrstvy hlouposti, které na mě naneslo české školství, a dodnes je sundávám.

Do ateliéru chodí děti od předškolního věku až po ty skoro dospělé. Tam jim milovaná paní učitelka vysvětluje, že v ateliéru nejsou ve škole, že neexistuje dobře a špatně, neexistuje strach a zábrany. Vysvětluje jim, že tráva nemusí být jen zelená. Opouštějí ji dospělí výtvarníci, kteří by ve škole asi dostali pětku, ale kteří nacházejí uplatnění v umění.

Al-Džazíra z Kavčích hor: Na Déčku vtloukají dětem do hlavy nesmyslnou protiizraelskou …

Pod obrázek Medy začali, jak se dalo čekat, různí vtipálci psát, že s obdobnou tvorbou aspirují studenti uměleckých škol na titul MgA. Tyto cynické řeči plynou přesně z toho, že škola nerozvíjí estetické cítění žáků. Místo toho stupidně známkuje hady a perzekuuje dobré učitele.

Tím je zmařena řada talentů. Vznikají lidé, kteří umí kreslit technicky a mechanicky, ale zbytek dávno ztratili. Samozřejmě že každý nemůže a nechce být akademickým malířem. Ale každý, i ten, kdo tvrdí, že neumí malovat, si může užít svobodu výtvarného projevu. Přesně jako děti, než je z(de)formuje školství.

Nevěřím, že se to změní, dokud budou žáci v tělocviku dělat „v dvojřad nastoupit“ jak za bolševika. Snad aby byly dobře připravené na boj proti západním imperialistům.

Začíná školní rok. Kvalita mladých učitelů v Česku je ale silně nevyrovnaná, tvrdí studie
Zdeněk Pohlreich: Práce už není cool a školství je v p**eli, za tenhle mejdan draze …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější