Pokrytci chtějí pohřbít cirkusy. Dnes útočí na lidi z maringotek, zítra... | Reflex.cz
nahoru

Pokrytci chtějí pohřbít cirkusy. Dnes útočí na lidi z maringotek, zítra...

Petr Kolman26. října 2018 • 08:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Zbyněk Pecák

Přiznám se hned na úvod, že jako dítě jsem rád s rodiči a sourozenci, tedy ještě za tzv. gulášového socialismu, navštěvoval cirkusy. Nejradši jsem měl asi cirkus z tehdejší NDR s názvem Berolina, ale i naše skvělé cirkusy jsem jako dítě zbožňoval. I cirkusáci ze Sovětského svazu k nám na Moravu občas zavítali a nebyli rozhodně špatní.

Doznávám tedy určitou míru podjatosti ve věci. Tedy podjatost ryze fanouškovskou, přiznávám, že jsem o cirkusech (ani o jejich právních aspektech) nepsal ani neoponoval např. žádnou bakalářskou či diplomovou práci.

Chytřejší čtenáři už tuší, na kterou aktuální událost bude reagovat moje dnešní glosa. Naše moudré ministerstvo zemědělství aktuálně navrhlo úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech!

In concreto : Tento (r)evoluční návrh obsahuje novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která nyní prošla meziresortním připomínkovým řízením. Pro informační komplexnost dodejme, že ideu zakázat drezuru zvířat v cirkusech podporuje i ministerstvo životního prostředí, což mne zase tolik nepřekvapuje.

10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout

Zakazuje se zakazovat!

Medvědy, slony, poníky anebo lachtany asi již brzy v cirkusech neuvidíme. Leckdo jásá, já osobně nikoliv. Snad mne za to nebudou ochránci přírody z řad ministerských úředníků popotahovat, víte, jak je to dnes se svobodou projevu (resp. po projevu).

Další útok na ústavní svobodu podnikání – na lavici obžalovaných nyní cirkusy?

In medias (zde spíše stylověji medvidia) res: Kvůli relativně vzácným případům týrání zvířat asi zcela skončí legendární středoevropská část kultury, která se hluboce vepsala do dějin naší krásné země.

Unikátní prostředí cirkusů je a bude v ohrožení! Proč jej státní úředníci chtějí de facto pohřbít? Zakážou naši mocní i zločinecká díla Eduarda Basse? Bude jednou i Cirkus Humberto zakázaným (trezorovým) dílem? V nadsázce řečeno, stane se zmíněné Bassovo dílo Mein Kampfem dvacátých let jednadvacátého století?

Vladimír Pikora: Cykloteroristé proti kulakům aneb Kdo nejezdí na kole, bude veřejně …

Pokrytecké, pokrytecké…

Nepřijde vám absurdní, že jedna zvířata můžete legálně i sníst (např. prase či kravičku), ale jiná nesmí vystupovat/dovádět v cirkusech?

Pokrytci, opravdu si myslíte, že medvěd v zoo je šťastnější než jeho huňatý kolega z cirkusu? À propos, zákaz zoo se již také chystá? A takové kuře v Babišových klecích zažívá v porovnání se skotačícím méďou nějaký parádnější životní příběh? Vím, mé argumenty jsou zde krapet populistické, nicméně v poměření s argumenty anticirkusáků jsou ještě dost seriózní.

Marek Stoniš: Čtyři nové zprávy o konci světa
Marek Stoniš 24. října 2018 • 22:28

Marek Stoniš: Čtyři nové zprávy o konci světa

Závěrečné číslo

Sečteno – zákaz zvířat v cirkusech nevítám, mám za to, že se tu jedná se o nepovedený krok, jenž je z kategorie plošných trestů za prohřešky několika jedinců na úseku týrání zvířat.

Říkám jasné NE dalšímu omezování podnikání v ČR.

À propos, dokud se nezakáže cirkus jménem česká politika, tak nechme naše cirkusy a „lidi z maringotek“, prosím, na pokoji, dodávám v laskavé nadsázce na závěr.

Autor je právník a publicista

Karel Steigerwald: Nechoďte mu tam, není to recepce republiky, nýbrž jeho
Zeman v dodávce aneb Když je prezidentem traktorista…
Jiří X. Doležal 21. října 2018 • 21:05

Zeman v dodávce aneb Když je prezidentem traktorista…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější