Vojáci v Afghánistánu: 5 důvodů, proč tam Češi umírají | Reflex.cz
nahoru

5 důvodů, proč v Afghánistánu umírají naši vojáci. Přišla i odplata za prozrazení tajné české mise?

Viliam Buchert23. října 2018 • 10:53
5 důvodů, proč v Afghánistánu umírají naši vojáci. Přišla i odplata za prozrazení tajné české mise?
foto: foto ara

Za pouhých 11 týdnů byli v Afghánistánu při třech útocích zabiti 4 čeští vojáci a dalších sedm bylo zraněno. Za tak krátké období je to tragická bilance. Co je příčinou opakujících se atentátů? Je to náhoda, nebo cílená taktika rebelů, jak dostat naši armádu z této středoasijské země? Spíše to druhé a může s tím souviset i velká chyba ohledně prozrazení jedné tajné mise české armády. Protože jsem Afghánistán pětkrát navštívil, z toho čtyřikrát jsem byl na různých základnách, kde působili i naši vojáci, pokusím se nabídnout vysvětlení.

Dlouholetou tradicí afghánských rebelů bylo, že intenzita útok se stupňovala především na jaře a v létě, kdy to více umožňovaly přírodní podmínky. Teď ale došlo ke třem atentátům na české vojáky v poměrně rychlém sledu. Jsme podle všeho svědky nátlakové taktiky povstalců, aby byla podlomena vůle jedné země působit v rámci mezinárodních sil v Afghánistánu.

Tři naši vojáci byli zabiti 5. srpna, pět jich bylo zraněno 17. října (jeden velmi těžce), v pondělí zahynul příslušník české armády v provincii Herát a další dva byli zraněni. Zde jsou možné důvody:

1. Vycvičíme je, oni nás pak zabijí

Není žádným tajemstvím, že rekruti afghánské armády a policie, kteří projdou výcvikem pod velením vojáků mezinárodních sil, po čase opustí své posty, ukradnou zbraně, které někdy prodají, nebo se přidají k rebelům. Je to poměrně častý jev jak v Afghánistánu, tak v Iráku. Své neblahé zkušenosti s tím mají i čeští vojáci, kteří už vycvičili stovky afghánských vojáků a policistů. Někteří pak po čase zaútočili přímo na ně.

Je to tedy sisyfovský úkol s velmi nejasným koncem. V pondělí zaútočil na příslušníky 601. skupiny speciálních sil generála Moravce jeden afghánský voják přímo na základně Šindánd (ta se nachází nedaleko hranic s Íránem). Věřit tedy místním lidem, lze pouze částečně. Navíc se v tomto posledním případě mohlo jednat o odvetu, která by mohla souviset s nezodpovědným prozrazením jedné tajné mise českých speciálních sil.

Unikátní fotografie: Když příroda vítězí nad lidskými silami

2. Problém prozrazené tajné mise  

Když 5. srpna sebevražedný atentátník zavraždil nedaleko základny Bagrám tři české vojáky, přispěchal náčelník generálního štábu Aleš Opata s tvrzením, že „nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu“. Generálporučík Opata ale udělal chybu, když něco podobného oznámil veřejnosti a naznačil tím, že přijde trest. Minulý týden pak Lidové noviny zveřejnily zprávu, že odplata za zabití tří našich vojáků skutečně v Afghánistánu proběhla a provedli jí právě příslušníci 601. skupiny speciálních sil. Zveřejnění bylo selháním, protože tyto akce jsou tajné a tak to mělo zůstat navždy. Předpokládat, že v době celosvětového putování informací pomocí internetu a sociálních sítí, nepronikne nic do Afghánistánu, je naprosto bláhové.

Je například známo, že islamistické hnutí Tálibán se snaží také odposlouchávat komunikaci mezinárodních sil. A v pondělí byl zabit právě voják našich speciálních sil. Náhoda? Možná. Generál Opata na úterní tiskové konferenci rezolutně odmítl, že by pondělní smrt českého vojáka mohla souviset s prozrazením tajné mise. Ale úplně vyloučit, že to mohla být afghánská msta za českou odplatu, nejde, bez ohledu na Opatova slova. Prozrazování tajných informací je vždy nezodpovědné a mělo by se vyšetřit, kdo „pustil“ informace do médií.

3. Proti sebevrahům se nedá bránit

V posledních letech se navíc afghánští rebelové neustále zdokonalují ve výrobě výbušnin a nástražných zařízení, pomocí kterých útočí. Výbušniny jsou odpalovány buď přímo na tělech sebevražedných atentátníků (to se stalo při zabití tří českých vojáků 5. srpna), nebo na dálku, někdy i s pomocí mobilů. Proti sebevražedným útočníkům v podstatě neexistuje dokonalá obrana.

Obrovským problémem pro mezinárodní jednotky je také fakt, že mnoho Afghánců se nikdy nesmířilo a nesmíří s přítomností cizích vojsk na svém území. A je úplně jedno, zda tuto zemi někdo okupuje, nebo se jí snaží pomáhat. Provází to nepochopení a nesouhlas místních obyvatel.

František Křižík: Vynálezce slavné obloukové lampy neměl při studiích co jíst. Žil…

4. Afghánci odmítají cizí vojáky

Není žádnou novinkou, že obyvatelé Afghánistánu ve velké většině vždy odmítali cizí vojska. Své zkušenosti s tím v minulosti měli Britové a například pro Sovětský svaz skončila okupace Afghánistánu (v letech 1979 až 1989), naprostou katastrofou: Bylo zde zabito (odhady se velmi různí) minimálně 15 tisíc sovětských vojáků, zemřelo přes půl milionů civilistů a kolem 5 milionů lidí opustilo své domovy.

Také intervence zahájená v roce 2001, kterou vedou Spojené státy v rámci boje proti terorismu, zatím nepřinesla kýžené výsledky. Přestože od té doby už stála válka a všestranná rozvojová pomoc biliony dolarů, uklidnění to nepřineslo. Místní obyvatelé, pro které byly postaveny nové silnice, nemocnice, či školy, jsou většinově pořád velmi nedůvěřiví k cizím vojákům.

Naděje na změnu těchto postojů je minimální. Západ se zaštiťuje tím, že boj proti islamistům a teroristům v Afghánistánu pomáhá udržovat bezpečnost u nás doma. To je pravda, ale má to své důsledky v podobě mrtvých vojáků a také to ovlivňuje migraci, která postihuje především Evropu.

5. Nikdy to neskončí

U některých politiků, zejména amerických (předtím ruských), převládal předpoklad, že pomoc Afghánistánu pomůže změnit tuto zemi a že tam bude nastolen klid a mír. Nikdy v historii se podobná přání nenaplnila. Musíme proto nadále počítat s tím, že se bohužel i někteří čeští vojáci budou vracet domů v rakvích. Je to válka a zlo se zde nedá trvale potlačit, přestože ani my tu válku neprohrajeme.

Unikátní snímky: Írán před náboženskou revolucí byl úplně jiná země než dnes
Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
23,030
29,750
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější