nahoru

Ostře sledovaní turisté aneb Rusko trvale kráčí po cestě k nesvobodě

TOMÁŠ VLACH9. října 2018 • 08:30
Ruské přikázání: bez atestace neprovedeš...
Ruské přikázání: bez atestace neprovedeš...
• foto: 
Profimedia.cz

Mohou turističtí průvodci přispět k utužování politického režimu? Právě připravovaný ruský zákon ukazuje, že ano.

„Važte si toho, příští rok se už tu takto procházet asi nebudeme moci,“ říká nám Igor, který nás společně s dalším známým Alexandrem provází po stopách československých legionářů ulicemi ruského města Samara. Igor s Alexandrem se obávají zákona o průvodcovských službách, který intenzívně dopracovává ministerstvo kultury.

Každý, kdo bude turisty provázet, bude muset mít platnou atestaci. „Ta se vydává státním orgánem jednotlivých subjektů Ruské federace v oblasti turistiky,“ popisuje podobu nového zákona agentura RIA Novosti.

Ruská televize zveřejnila video, které ukazuje, jak byl zabit vůdce separatistů na …

V praxi to bude znamenat, že si každý zájemce bude muset zajít na úřad v konkrétním regionu, třeba v Moskvě nebo Samaře, a bude muset složit průvodcovskou zkoušku. Pokud uspěje, zaplatí příslušný poplatek a dostane profesionální licenci, platnou na pět let pro zmíněný region. Činnost průvodců pak bude hlídat státní úřad, a pokud se jemu nebo někomu jinému nebude něco líbit, může o ni rychle přijít.

Promyšlený krok

Zákon vznikl z iniciativy samotných průvodců, měl by pozdvihnout úroveň znalostí a eliminovat různé vychytralce, kteří se jako průvodci často nabízejí. Tady je vše v pořádku, Igor s Alexandrem se ale obávají, aby se nakonec každá procházka po samarských ulicích nestala „turistickou prohlídkou“.

A to zejména v případě, pokud třeba známí provázejí cizince, nebo se městem procházejí zahraniční novináři a hledají respondenty pro reportáž. „Víte, u nás je všechno snadno zneužitelné a v tomto případě jsou možnosti více než značné,“ naznačuje Igor.

Unikátní snímky života ve vyhnanství na Sibiři v carském Rusku. Podívejte se

Regulovat průvodcovské služby zákonem je nenápadný, ale velmi dobře promyšlený krok. Síť státem schválených průvodců umožňuje lépe hlídat návštěvníky, za průvodcovskou činnost pak může být považován i rozhovor se zahraničním novinářem. Lze takto i korigovat, jaká interpretace historie se dostává k návštěvníkům. To hraje roli konkrétně u témat, jako jsou českoslovenští legionáři, jež ruská strana vnímá často jako vrahy a zloděje. „Kdo nás bude přezkušovat ze znalostí o období občanské války, na které se historici neshodnou? A co se pak bude smět vykládat o Stalinovi?“ rozčiluje se Igor.

Zatím to vypadá, že se platnost „průvodcovského zákona“ trochu odsune, protože ministerstvo sportu a turistiky ho nestihne včas dopracovat. Platit může zhruba od poloviny roku 2019. A protože jde o zákon, proti němuž prezident Vladimir Putin nic nemá, schválení má jisté. Lidé v oboru se tak ptají, co bude dál – jestli se neobjeví další zákon, který dále sváže podmínky turistiky v Rusku a omezí – či rovnou zakáže – oblíbenou individuální turistiku.

Walmart stáhl na žádost Litvy trička se sovětskými symboly. Naštvané Rusko rozdává …
Děsivá čínská epidemie: Unikátní snímky z doby, kdy chřipka zabíjela lidi po tisících

TOMÁŠ VLACH


Klíčová slova: cestování, turistika, Rusko, komentářeDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,570
29,860
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější