nahoru

Ruská televize zveřejnila video, které ukazuje, jak byl zabit vůdce separatistů na Ukrajině

Daniel Baret 1. října 2018 • 11:37
Vůdce separatistů na východě Ukrajiny Alexandr Zacharčenko byl zabit při atentátu 31. srpna
Vůdce separatistů na východě Ukrajiny Alexandr Zacharčenko byl zabit při atentátu 31. srpna
• foto: 
Sputnik

Alexandr Zacharčenko, vůdce separatistické Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny, byl zabit 31. srpna při výbuchu ve své oblíbené restauraci v Doněcku. Ruská televize Rossija 1 v neděli zveřejnila videozáznam, na kterém jsou zachyceny poslední vteřiny života proruského povstalce.

Na záběrech je vidět, jak měl Zacharčenko silnou ochranku, která ale nezabránila jeho smrti. Jeden z bodyguardů sice ledabyle zkontroloval prostor u vchodu do restaurace Separ, ale když Zacharčenko vstoupil, ozval se podle vyšetřovatelů nad jeho hlavou silný výbuch, který ho zabil. Po výbuchu zemřel i jeden z jeho tělesných strážců a dalších 11 lidí bylo zraněno.

Podle stanice Rossija 1 chodil samozvaný prezident a předseda vlády separatistické Doněcké lidové republiky, která vyhlásila nezávislost na Ukrajině, do této restaurace pravidelně a měl sedávat vždy u stejného stolu. Televizní reportér dokonce ve zprávě tvrdí, že na stole, u něhož Zacharčenko sedával, se našla cedulka s nápisem „Stůl je zaminován“. Podle všeho to měl být vzkaz těch, kteří atentát připravili.

Sto dvacet tisíc lidí na pohřbu

Separatisté obvinili z atentátu ukrajinské tajné služby, vláda v Kyjevě zase ruské speciální síly. Pohřbu vůdce rebelů se v Doněcku zúčastnilo prý až 120 tisíc lidí.

Nástupcem Zacharčenka se stal Dmitrij Trapeznikov, který se z bezpečnostních důvodů ukrývá na neznámém místě.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře