Drobní živnostníci jsou solí této země, i když se to ANOfertům nelíbí. Je potřeba jim ulehčit nejen na papíře | Reflex.cz
nahoru

Drobní živnostníci jsou solí této země, i když se to ANOfertům nelíbí. Je potřeba jim ulehčit nejen na papíře

Petr Kolman18. září 2018 • 16:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Zatímco většina komentátorů nyní řeší pseudokauzu s pár syrskými „sirotky“ či zda někdo má či nemá telefon na velkého Andreje, mne v posledním čase zaujala jiná věc. A hned upozorňuji slabší povahy, že mne upoutala pozitivně. Vím, pokud se glosátor o něčem vyjádří pozitivně, ihned se strhne lavina, že je podplacený… Avšak riskneme to.

Zdravotní a sociální pojištění není legrace

Obdobně jako většina rozumných lidí mám za to, že dnešní podoba povinných odvodů pojistných a daní plus řada nekončících byrokratických překážek je pro drobné podnikatele silně demotivující. A zákonitě vede k tomu, že leckterý člověk (a to platí pro obé pohlaví) si podnikání raději rozmyslí a nechá se zaměstnat. Lidově řečeno, tak nějak na pohodu, bez stresu. Sice pak „neriskuje“ nějaké extrémní příjmy, avšak současně získá klid a zmíněnou pohodu.

V této souvislosti mne zaujal aktuální poslanecký návrh, že by začínající podnikatelé nemuseli první dva roky platit sociální a zdravotní pojištění.

In medias res: to mi jako liberálnímu komentátorovi přijde jako dobrý nápad. Trochu mne zaskočilo, že s ním údajně přišel pirátský poslanec.

Pojištění proti pokutám aneb Jezdím jako „prase“, nic se mi nemůže stát?

Dobří lidé, obdobný nápad bych čekal spíše z pravicovějších vod (nejvíce mi programově ladí k ODS), nicméně když pán bůh dopustí, i pirátská motyka spustí, řekla by patrně moje babička, pakliže by ještě žila. Máme za to, že to je jedna z nejlepších věcí, se kterou Piráti zatím přišli, čímž netvrdíme, že tím napravili všechny přešlapy, kterých se v dolní komoře doposud dopustili, nicméně to by byl námět zase na jiný komentář.

Má se rozumný návrh zamítnout kvůli pár darebákům a švindlířům?

Samozřejmě se ihned spustil kulomet pochybovačů, že zmíněné „dvouleté pojistné prázdniny“ by se daly zneužívat. Ergo kladívko, vše na světě se dá zneužít, tedy i toto opatření.

Piráti: Pusťte nás na ně, prodáme vám perpetuum mobile a zabijem vás!
Jiří X. Doležal 16. září 2018 • 19:27

Piráti: Pusťte nás na ně, prodáme vám perpetuum mobile a zabijem vás!

Nepřijde vám však hloupé zmíněný projekt zatracovat jen proto, že by se dal zneužít? Anebo dokonce jen protože ho navrhli „blázniví Piráti“?

Kdo se zajímá o podnikání a otázky související, tak ví, že první rok, resp. dva roky, jsou v drobném podnikání ty nejtěžší. A současně je mu známo, že drobné podnikatele, kteří jsou skutečnou solí této země, v počátcích drtí spíše zmíněná pojištění, a ne přímo daně. Nota bene zdravotní a sociální pojištění je ze své povahy de facto více daní, a ne pojištěním, i když se to tak perfidně dlouhodobě nazývá.

Závěrečná tečka

Nejen Ronald Reagan s oblibou citoval moudra Benjamina Franklina: „Na tomto světě není nic jistého mimo smrti a placení daní.“ Výše citovaný návrh na „dvouleté zdravotně a sociálně-daňové prázdniny“ by zmíněné prokletí mohl alespoň částečně prolomit.

S tématem smrti nám však asi jen tak někdo nepomůže, tedy alespoň ne na tomto světě.

Autor je právník a publicista

Ekofekalismus aneb H**no jako ničivá zbraň německých ochránců přírody
Jiří X. Doležal 14. září 2018 • 18:08

Ekofekalismus aneb H**no jako ničivá zbraň německých ochránců přírody

Bohumil Pečinka: Chemnitz, Merkelová, imigranti aneb Chce být svět klamán?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější