Jaký to rozdíl: Zeman na výročí okupace mlčel, Trump na výročí útoku na Ameriku přednesl skvělý projev | Reflex.cz
nahoru

Jaký to rozdíl: Zeman na výročí okupace mlčel, Trump na výročí útoku na Ameriku přednesl skvělý projev

Viliam Buchert12. září 2018 • 14:30
Donald Trump s manželkou Melanii uctili památku obětí 11. září 2001.
Donald Trump s manželkou Melanii uctili památku obětí 11. září 2001.
• foto: 
ČTK

Miloš Zeman se rozhodl v rámci 50. výročí okupace Československa z roku 1968 mlčet. Pražský hrad argumentoval tím, že se už k tomu vyjádřil v minulosti. Byla to chyba. Podobná výročí jsou od toho, abychom si u nich nejenom připomínali, co se stalo, ale abychom z nich také vyvodili poučení a vzdali hold těm, kteří si to zaslouží. Zeman neudělal nic. Jako příklad může sloužit americký prezident Donald Trump, který se naopak zhostil v úterý výročí teroristických útoků na Ameriku skvěle.

V tom, jak přistoupili český a americký prezident k traumatickým výročím svých zemí, je obrovský rozdíl, který vyznívá pro Čechy velmi nelichotivě. U nás hlava státu mlčí, v USA jsme mohli sledovat dojemný a skutečně dobrý projev Donalda Trumpa, který měl po své boku manželku Melanii. Navíc Američané v rámci připomenutí si výročí atentátů otevřeli krásný památník v Pensylvánii, kde se zřítilo jedno z letadel unesených 11. září 2001 islamistickými vrahy.

Trump letos uctil památku obětí útoků právě v Pensylvánii u památníku letu 93, který skončil v polích díky zásahu lidí na palubě letounu uneseného teroristy. Prezident pasažéry a členy posádky, kteří se postavili na odpor únoscům a zabránili tomu, aby letadlo narazilo do nějaké budovy, jako tomu bylo v New Yorku, označil za hrdiny. Popisoval jejich „úžasnou chrabrost“ a jejich vzpoura proti únoscům byla podle něj „momentem, kdy Amerika odrazila útok“.

Fešák Trump, baculatá Merkelová a mladý Putin. Podívejte se na slavné, když byli mladí

Viceprezident Mike Pence hovořil zase k rodinám 184 obětí, které 11. září nepřežily náraz letounu do budovy Pentagonu. Podle něj je důležité, aby každá nová generace věděla, co se tehdy stalo. Zatímco u nás připomínají události srpna 1968 pamětní desky a památníčky, Američané vybudovali v New Yorku na připomenutí útoků monumentální památník a muzeum, které jsou dnes prvořadou atrakcí, kam chodí statisíce lidí. Včera pak byla za účasti Trumpa v Pensylvánii otevřena nápaditá zvonice Tower of Voices (Věž hlasů), která se stala součástí místního památníku u Shanksville. Čtyřicet trubicových zvonů na věži vysokém symbolických 93 stop (28 metrů) připomíná stejný počet obětí letu společnosti United Airlines z roku 2001.

Kdyby starostové v městech a obcích vládli podle rad Babiše z mobilu, politika zahyne

Donald Trump navíc ve své úterním prohlášení ocenil tehdejšího starostu New Yorku Rudyho Giulianiho neobyčejnými slovy: „Rudy Giuliani odvedl jako starosta New Yorku 11. září vynikající práci. Jeho vůdcovství, statečnost a dovednosti nesmí být nikdy zapomenuty. Rudy je opravdový válečník!“

Vidíte ten obrovský rozdíl mezi Českem a Amerikou?

U nás při výročí okupace mlčení prezidenta, pískání na premiéra a nekonečné plačlivé vzpomínky. V USA na výročí teroristických útoků dojemná řeč prezidenta, důstojnost, citlivost a skvělý nápad s novou zvonkohrou, která bude rozehrávat připomínku na hrdiny.

Něco děláme skutečně špatně…

Švédsko zažilo volební drama. Nová vláda je nejasná, země rozdělená, posílila strana…
Starší bílé muže je nutno hlídat, aby něco neprovedli. Zejména na univerzitách
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější