Zeman podpořil deklaraci NATO kritickou k Rusku a k útoku novičokem. Četl ji vůbec? | Reflex.cz
nahoru

Zeman podpořil deklaraci NATO kritickou k Rusku a k útoku novičokem. Četl ji vůbec?

Viliam Buchert12. července 2018 • 12:00
Miloš Zeman na summitu NATO
Miloš Zeman na summitu NATO
• foto: 
Profimedia.cz

Ve středu odpoledne byla na summitu NATO v Bruselu přijata deklarace hlav států a premiérů členských zemí. Českou republiku zde zastupoval Miloš Zeman. A v deklaraci se objevují i věty o březnovém útoku jedem novičok v anglickém Salisbury. Podle vůdců Severoatlantické aliance je za akci zodpovědné Rusko. Prezident Zeman s deklarací souhlasil. Četl jí vůbec?

Deklarace z posledního summitu NATO je obsáhlá a má celkem 78 bodů. Hned na začátku je uvedena slovy „my, hlavy států a vlád 29 členských států Severoatlantické aliance, jsme se shromáždili v Bruselu v době, kdy je ohrožena bezpečnost našich národů“. Kým je ohrožena? V textu se velmi často hovoří o Rusku.

Nevíme, zda Miloš Zeman dokument četl, protože u podobných příležitostí je připraven odborníky a diplomaty, pak jej pouze političtí lídři schválí, upraví, nebo neschválí. Pokud ale Zeman veřejně neprotestoval, tak text vůbec neodpovídá tomu, co o Rusku on sám říká posledních několik let, protože tak kritický k Moskvě zdaleka není. Právě naopak.

Těšme se, až se (nám) rozsvítí. Ve tmě je Babiš nebezpečný tvor
Marek Stoniš 11. července 2018 • 14:25

Těšme se, až se (nám) rozsvítí. Ve tmě je Babiš nebezpečný tvor

V bodě 6 Deklarace se také píše o útoku jedem novičok v anglickém Salisbury v březnu letošního roku. Při něm byl otráven dvojitý agent Skripal a jeho dcera. Vláda Velké Británie obvinila z útoku Rusko. Miloš Zeman se to snažil relativizovat tím, že rozpoutal diskusi, zda se novičok nevyráběl také u nás. To by alespoň teoreticky mohlo ruskou vinu rozmělnit. Podařilo se mu to, alespoň soudě podle diskuse v českých médiích a na sociálních sítích.

Jenže Deklarace zemí NATO zveřejněná ve středu zcela jasně říká, že Spojené království vyhodnotilo dostupné informace tak, že za „útok je zodpovědná Ruská federace a že neexistuje žádné přijatelné alternativní vysvětlení“. A že ostatní členské země, tedy včetně České republiky, jsou solidární s Británií v tomto hodnocení.

Pokud je tomu tak a Zeman nic nenamítá, považujme deklaraci za pozitivní. Nechce se ale věřit tomu, že by náš prezident ještě v celé kauze něco „nevymyslel“.

Bohumil Pečinka: Co prezident ve sněmovně nedopověděl?
Bohumil Pečinka 11. července 2018 • 11:30

Bohumil Pečinka: Co prezident ve sněmovně nedopověděl?

Kritika Trumpa přechází v patologickou nenávist, která je popřením demokratické diskuseKlíčová slova: NATO, Miloš Zeman, summit, Rusko


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější