Zeman podpořil deklaraci NATO kritickou k Rusku a k útoku novičokem. Četl ji vůbec? | Reflex.cz
nahoru

Zeman podpořil deklaraci NATO kritickou k Rusku a k útoku novičokem. Četl ji vůbec?

Viliam Buchert12. července 2018 • 12:00
Miloš Zeman na summitu NATO
Miloš Zeman na summitu NATO
• foto: 
Profimedia.cz

Ve středu odpoledne byla na summitu NATO v Bruselu přijata deklarace hlav států a premiérů členských zemí. Českou republiku zde zastupoval Miloš Zeman. A v deklaraci se objevují i věty o březnovém útoku jedem novičok v anglickém Salisbury. Podle vůdců Severoatlantické aliance je za akci zodpovědné Rusko. Prezident Zeman s deklarací souhlasil. Četl jí vůbec?

Deklarace z posledního summitu NATO je obsáhlá a má celkem 78 bodů. Hned na začátku je uvedena slovy „my, hlavy států a vlád 29 členských států Severoatlantické aliance, jsme se shromáždili v Bruselu v době, kdy je ohrožena bezpečnost našich národů“. Kým je ohrožena? V textu se velmi často hovoří o Rusku.

Nevíme, zda Miloš Zeman dokument četl, protože u podobných příležitostí je připraven odborníky a diplomaty, pak jej pouze političtí lídři schválí, upraví, nebo neschválí. Pokud ale Zeman veřejně neprotestoval, tak text vůbec neodpovídá tomu, co o Rusku on sám říká posledních několik let, protože tak kritický k Moskvě zdaleka není. Právě naopak.

Těšme se, až se (nám) rozsvítí. Ve tmě je Babiš nebezpečný tvor
Marek Stoniš 11. července 2018 • 14:25

Těšme se, až se (nám) rozsvítí. Ve tmě je Babiš nebezpečný tvor

V bodě 6 Deklarace se také píše o útoku jedem novičok v anglickém Salisbury v březnu letošního roku. Při něm byl otráven dvojitý agent Skripal a jeho dcera. Vláda Velké Británie obvinila z útoku Rusko. Miloš Zeman se to snažil relativizovat tím, že rozpoutal diskusi, zda se novičok nevyráběl také u nás. To by alespoň teoreticky mohlo ruskou vinu rozmělnit. Podařilo se mu to, alespoň soudě podle diskuse v českých médiích a na sociálních sítích.

Jenže Deklarace zemí NATO zveřejněná ve středu zcela jasně říká, že Spojené království vyhodnotilo dostupné informace tak, že za „útok je zodpovědná Ruská federace a že neexistuje žádné přijatelné alternativní vysvětlení“. A že ostatní členské země, tedy včetně České republiky, jsou solidární s Británií v tomto hodnocení.

Pokud je tomu tak a Zeman nic nenamítá, považujme deklaraci za pozitivní. Nechce se ale věřit tomu, že by náš prezident ještě v celé kauze něco „nevymyslel“.

Bohumil Pečinka: Co prezident ve sněmovně nedopověděl?
Bohumil Pečinka 11. července 2018 • 11:30

Bohumil Pečinka: Co prezident ve sněmovně nedopověděl?

Kritika Trumpa přechází v patologickou nenávist, která je popřením demokratické diskuseKlíčová slova: NATO, Miloš Zeman, summit, Rusko


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější