Kim Čong-un je vítězem summitu. Trump sice uspěl, výsledky jsou ale moc obecné | Reflex.cz
nahoru

Výsledek summitu: Trump uspěl, Kim vyhrál. Krásné sliby ale berme s velkou rezervou

Viliam Buchert12. června 2018 • 10:14
Donald Trump a Kim Čong-un podepisují dohodu na summitu v Singapuru
Donald Trump a Kim Čong-un podepisují dohodu na summitu v Singapuru
• foto: 
ČTK/AP/Evan Vucci

Dvanáct sekund si americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un v Singapuru při svém prvním setkání tváří v tvář potřásali rukou. Dvanáct sekund, u kterých se začaly přepisovat dějiny. Zda to byl start úspěšného pokusu, uvidíme ale za několik let. Možná za mnoho let. Samotné konání summitu lze přitom považovat za malý zázrak.

Přestože je Donald Trump každý den zostouzen svými protivníky i médii po celém světě, schůzkou s Kim Čong-unem se zapsal do dějin. Jeho nesmlouvavý postoj nakonec přivedl k jednacímu stolu neprůhledného vůdce Severní Koreje. Pro srovnání: Trumpův předchůdce Barack Obama krásně mluvil hlubokým hlasem, ale postavení Ameriky i celého Západu ve skutečnosti oslabil. Současný prezident USA se dokázal prosadit daleko více, i když tak někdy činí dost nevybíravým způsobem.

V diplomacii hrají důležitou roli gesta, náznaky, vyvolání pocitu, že něco je na dobré cestě. V tomto směru byl summit v Singapuru skvěle odvedenou marketingovou prací. Starší Trump (ve čtvrtek mu bude 72 let) podle záběrů v televizi jako by celou dobu dirigoval a poposunoval mladšího Kima (34 let). Ten neodporoval, alespoň před kamerami ne. Takže Trump výrazně uspěl. Ale vyhrál Kim. Byl legitimizován jako zcela relevantní a přijatelný politik. Slovo diktátor, které jsme v minulosti slyšeli tak často, je najednou přehlušeno zvukem oslavných bubnů.

Proč Habsburkové popravili 27 „českých pánů“? A kdo se popravě vyhnul?

Změna vyžaduje čas

Zásadní ovšem je, zda se záměry summitu podaří naplnit. Podepsané prohlášení slibuje mnohé, například vytouženou „denuklearizaci“ Korejského poloostrova. Tedy odstranění jaderných zbraní z území KLDR. Jenže papír snese všechno, zatímco provedení bývá daleko problematičtější.

Vztahy Severní Koreje a Ameriky byly po mnoho desetiletí vyloženě nepřátelské a ovládala je naprostá nedůvěra. Že by to dokázaly okamžitě změnit úsměvy a stisky rukou Kima a Trumpa, o tom můžeme pochybovat. Reálná změna vyžaduje určitý čas.

Živě ze Singapuru: Trump je z jednání nadšený, jaderné odzbrojení KLDR ale bude ještě…

Mírové smlouvy se zpravidla nepodařilo udržet

K velké opatrnosti nabádají i v minulosti podepsané dohody, kterým svět také tleskal. Například dohody USA a Sovětského svazu o omezení zbrojení čekaly na svoji realizaci mnoho let. Mírovou smlouvu, která měla ukončit válku ve Vietnamu, místní komunisté velmi brutálně porušili a změnili v zemi poměr sil. Nevydrželo ani žádné ujednání mezi Izraelem a Palestinci. Někteří aktéři těchto dohod dokonce dostali Nobelovu cenu míru.

Nejdůležitější otázkou pro období po úterním singapurském summitu zůstává, zda obě strany naplní krásné sliby, kterými zahrnuly světovou veřejnost. Donald Trump je sice nevyzpytatelný, ale uklidnění na Korejském poloostrově si zcela jistě přeje. Co přesně bude dělat Kim Čong-un, to přesně nevíme. Nezbývá než doufat, že korejský „rakeťák“ dostal rozum. Stačí to k oslavám? Zatím jen k malému přípitku, na pořádnou párty si musíme ještě počkat.

Kauza Čapí hnízdo chronologicky: Jak to bylo s dotací, proč Babiše šetřil OLAF i…
Přímluva Einsteina ani Churchilla nezabrala. Komunisté oběsili Miladu Horákovou po…

K velké opatrnosti nabádají i v minulosti podepsané dohody, kterým svět také tleskal. Například dohody USA a Sovětského svazu o omezení zbrojení čekaly na svoji realizaci mnoho let. Mírovou smlouvu, která měla ukončit válku ve Vietnamu, místní komunisté velmi brutálně porušili a změnili v zemi poměr sil. Nevydrželo ani žádné ujednání mezi Izraelem a Palestinci. Někteří aktéři těchto dohod dokonce dostali Nobelovu cenu míru.

Nejdůležitější otázkou pro období po úterním singapurském summitu zůstává, zda obě strany naplní krásné sliby, kterými zahrnuly světovou veřejnost. Donald Trump je sice nevyzpytatelný, ale uklidnění na Korejském poloostrově si zcela jistě přeje. Co přesně bude dělat Kim Čong-un, to nevíme. Nezbývá než doufat, že korejský „rakeťák“ dostal rozum. Stačí to k oslavám? Zatím jen k malému přípitku, na pořádnou party si musíme ještě počkat.
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější