nahoru

Babiši, podáte-li komunistům prst, brzy vám ukousnou celou ruku. Nezahráváme si zbytečně s ohněm?

Petr Kolman7. června 2018 • 10:40
Babiši, podáte-li komunistům prst, brzy vám ukousnou celou ruku. Nezahráváme si zbytečně s ohněm?
foto: Zbyněk Pecák

Je až s podivem, jak jsou někteří Češi jindy velkými zastánci a obránci tradičních křesťanských hodnot (viz například nedávné divadelní představení v Brně či hypertrofovaný strach z Islámu), nicméně obrovský perfidní atak na křesťanské církve v podobě navrhovaného zdanění církevních restitucí je nechává v absolutním klidu. Ba dokonce mnozí mu více či méně intenzivně tleskají.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nedávno veřejně oznámil, že nemá žádný problém  se zdaněním finančních náhrad za majetek, jenž české církve nedostaly v restitucích. Jak známo, komunisté si to dali jako jednu z hlavních podmínek pro podporu menšinové vlády ANO a ČSSD. Dodejme, že jde o podmínku nemravnou a krajně vykutálenou.

Je zapotřebí si znovu a znovu připomínat, že církvím majetek ukradli právě komunisté. Jde nejen o návrh nemorální, ale i v zásadě protiprávní, jelikož zásadně narušuje právní jistotu. Jinak řečeno jde o vážné porušení zásady legitimního očekávání. Takže i čtenáři, který není profesorem ústavního práva, je  jasné, že věc skončí u Ústavního soudu (ÚS) v Brně.

Rozhodnutí brněnského ÚS je sice často nejednoduché předvídat, nicméně to nebude, nejen dle autora této glosy, tento případ. Pakliže v Česku ještě existuje právní stát, nemůže ÚS navrhovaný zákon a conto zdanění církevních restitucí nezrušit.

Náhrady se nedaní

Někdo namítá, že zdanění restitucí je v pořádku, jelikož docházelo k chybám při výpočtu výše náhrad. To je však nesprávný nástroj, kterým by se toto mělo paušálně řešit. Volná analogie – soud vám přiřkne náhradu za to, že vám pan Gottwald vypíchl oko, avšak jelikož si příslušný soud není ani po letitém projednávání jistý přesnou výší náhrady, tak vám tři roky po pravomocném rozsudku uloží, že máte příjem z náhrady škody zdanit a ještě z ní odvést zdravotní a sociální pojištění. Přijde vám to normální?

Lidovecký předseda Bělobrádek v této souvislosti vtipně glosoval – ani náhrada za ukradená vodňanská kuřata by se dle českého práva nedanila.

Kdo dlouhodoběji sleduje českou politickou scénu, tak si musí říci, zda to celé stojí Babišovi za to. Není mu jasné, že když teď komunistům ustoupí, že tím otvírá velmi nebezpečnou Pandořinu almaru? Požadavky komunistů se jistě budou logicky stupňovat, to si Babiš a jeho poradci neuvědomují?

Ale komu zachutná přespříliš moc, tomu již většinou nebývá pomoci…

Autor je právník.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější