Terorismus, novičok a Ronaldo. Svět čeká nejpolitičtější šampionát fotbalových dějin | Reflex.cz
nahoru

Terorismus, novičok a Ronaldo. Svět čeká nejpolitičtější šampionát fotbalových dějin

Oliver Adámek2. června 2018 • 16:40
Fotbalista Cristiano Ronaldo
Fotbalista Cristiano Ronaldo
• foto: 
Reuters

Blížící se mistrovství světa ve fotbale je spolu s olympiádou sportovní událost roku. Podobně jako hry na horké poloválečné půdě korejského poloostrova je i turnaj v Rusku prorostlý mezinárodním napětím. Teroristé hrozí popravami největších hvězd, mezi Rusy a Angličany bují konflikt na několika frontách a nad tím vším sedí znovuzvolený prezident Putin.

Že se okolo fotbalového svátku navlékne dost politiky a politikaření, bylo jasné už dlouho dopředu. V roce 2014 požadovala část německých politiků odebrání pořadatelství Rusku jako údajně jedinou účinnou diplomatickou odvetu za anexi Krymu a intervenci na východní Ukrajině. Hostitelská země se rozhodla nezůstat pozadu a pro los zápasů skupinové fáze šampionátu zvolila dost neobvyklé a provokativní místo – Kreml.

Sport na druhém místě?

Kontroverze doprovázely i samotné určení Ruska pořadatelem akce. V roce 2010 vybíral výkonný výbor světové fotbalové federace FIFA ze čtyř variant – Rusko, Anglie, Belgie s Nizozemskem a Španělsko s Portugalskem. Sportovního fanouška jako první napadne, že nejméně „fotbalová“ možnost ze všech je poslat mistrovství do Moskvy – v porovnání s poraženými kandidáty mělo Rusko v té době zdaleka nejméně stadionů, nejméně atraktivní fotbalovou ligu a nejslabší fanouškovské i infrastrukturní zázemí.

Velké gesto fair play. Český fotbalista odmítl dát gól do prázdné brány kvůli zranění …

Krátce po vyhlášení se proto začalo spekulovat o všech možných nekalostech, které za vítězstvím Ruska mohly stát. Tehdejší šéf FIFA Sepp Blatter je navíc dobrým přítelem Vladimira Putina a na ruské mistrovství se pojede podívat, přestože ze své funkce musel během obří aféry FIFA před třemi lety odstoupit kvůli podezření z korupce a stále probíhajícímu vyšetřování.

A s Putinem souvisí i další mráček kontroverze, který se nad šampionátem vznáší. Velká Británie Rusy podezírá z vraždy dvojitého agenta Sergeje Skripala nervovým jedem novičok, královská rodina i vláda proto vyzvaly fotbalovou asociaci k bojkotu. Ta se ale nad nápadem ani na vteřinu nezamýšlela, odřeknutí akce by pro Anglii znamenalo přísné sankce a diskvalifikaci ze všech dalších soutěží FIFA.

Ještě trochu oleje do ohně navíc přilil britský ministr zahraničí Boris Johnson. O Putinovi řekl, že turnaj využije ke zlepšení obrazu své země, stejně jako to udělal v roce 1936 Adolf Hitler prostřednictvím olympijských her.

V Německu se ptají: Jste Němci nebo Turci? Fotbalisté se nechali zneužít pro kampaň…

Válka fanoušků i teroristů

Britsko-ruská rozepře se však nevede jen v politických kruzích. Angličtí rowdies mají ještě v živé paměti drsné střety s ruskými chuligány při mistrovství Evropy ve Francii dva roky zpátky. Rusové tehdy Angličany masově bili na stadionech i v ulicích a ti jim to nyní hodlají vrátit. Kvůli odplatě se spojili příznivci jinak rivalských klubů Milwall, West Ham a Manchester United, kteří dokonce vytvořili „vojenský plán operací“ v Rusku a v britských médiích hrozí skutečným peklem.

S výhrůžkami se vytasily i islamistické bojůvky. Podporovatelé Islámského státu například na sociální síti Telegram šíří obrázek, na kterém přímo na stadionu teroristé popravují největší světové hvězdy Cristiana Ronalda a Lionela Messiho. Na dalším plakátu bojovník sleduje zápas s výbušninou v ruce, vedle něj visí nápis „vítězství bude naše“.

Fanouškům nezbývá než doufat, že alespoň během samotného mistrovství se bude řešit více fotbal než politika. Celkem s jistotou se ale dá říct, že šampionát bude mít nějaký mezinárodní dopad. Putinovi může ve světě zlepšit zvuk, jakkoli ruští analytici předpokládají ztrátovost akce v už tak dost napjaté finanční atmosféře v zemi. Podobně jako u olympiády jde ale hlavně o prestiž a tu teď Putin potřebuje více než vyrovnaný rozpočet.

Rusové se bojí, že jim letošní mistrovství světa ve fotbale zničí sarančata
Na život po kariéře se připravit nejde. Teď jsem vlastním pánem, říká bývalý fotbalista…

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější