Karel Steigerwald: Vládní důvěru Babiš ještě nemá, ale hlavy policistů z akce Čapí hnízdo už padají | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Vládní důvěru Babiš ještě nemá, ale hlavy policistů z akce Čapí hnízdo už padají

Karel Steigerwald16. května 2018 • 15:24
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
• foto: 
reprofoto Facebook Andrej Babiš

Před časem tvrdil premiér bez důvěry, že u nás lze koupit rozsudek. Tvrzení vyvolalo velký zájem i pobouření. Důkazy Babiš nepředložil. Zdá se, že věděl, o čem mluví, ale měl své tvrzení doplnit. Lze u nás koupit i nerozsudek?

Na vlastní žádost padl po sérii nekonkrétních obvinění a ztrátě důvěry premiéra bez důvěry šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Murín. Poté státní žalobce Šaroch zpochybnil závěry policie o Babišově vině, ačkoliv za nimi ještě nedávno stál.

Ředitel pražské policie Trojánek, který opakovaně hájil vyšetřovatele kauzy Nevtípila a absolutně vylučoval jakýkoliv zásah do vyšetřování, se rozhodl na vlastní žádost odejít z funkce. Chce být převelen na Vysočinu.

Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Nevtípil o odchod či převedení někam jinam zatím nepožádal. Když tak učiní, budou všechny důležité postavy celé kauzy někde jinde, než byly na začátku. I sama kauza bude někde jinde, než byla. Budou ji mít v rukou jiné postavy a ty budou mít jiný názor.

Může premiér vládnout z vězení? Co o tom říkají české zákony

Výhoda nerozsudku? Babiš bude nevinný

Ten názor přirozeně povede k nerozsudku, jenž bude právně neochvějný. Bude mít jedinou vadu: nápadné přesuny všech, kdo měli kauzu na starosti ještě nedávno. Jako by to řádila v orgánech infekce, ačkoliv určitě půjde jen o náhodný souběh přesunů. Náhoda ovšem přeje připraveným. Nerozsudek bude mít i přednost: Babiš bude nevinný.

Murín, Šaroch, Trojánek. Je na řadě Nevtípil? Infekční je. Leda že by se karta obrátila a nechali by si ho jako pachatele. Nedávno uznal soud lži policisty, že byly pro dobrou věc. To by se dalo zas použít. Běží další nerozborné upevnění důvěry ve zcela nevídaný právní řád podle hesla vypadni, ať je klid na práci. Sociální demokracii by to mělo znít zlověstně. Co když je také náhodou na řadě hned za Nevtípilem?

Kauza Čapí hnízdo chronologicky: Jak to bylo s dotací, proč Babiše šetřil OLAF i…
Královská svatba a vše o ní: Průběh obřadu, královští předci Meghan Markleové,…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější