nahoru

Může premiér vládnout z vězení? Co o tom říkají české zákony

Petr Sokol, Martin Bartkovský16. dubna 2018 • 12:40
1080p720p360p
PETR SOKOL: MŮŽE PREMIÉR VLÁDNOUT Z VĚZENÍ?
• video: 
Martin Bartkovský

Funkce premiéra vzniká jmenováním. Zákony ani ústava pro ni nepředpokládají bezúhonnost, kterou známe třeba u soudců nebo státních zástupců. Ti nesmějí být odsouzeni za úmyslný trestný čin. V čele vlády naopak může teoreticky stát nejenom politik, jenž je obviněn, ale také ten, u něhož již padl odsuzující rozsudek.

Prezident Miloš Zeman dokonce v minulosti řekl, že by do čela vlády jmenoval předsedu vítězné strany, i kdyby byl zrovna ve vazbě. To otevírá otázku, zda by premiér mohl zůstat ve funkci, i kdyby byl odsouzen přímo k trestu vězení. V reálu existuje samozřejmě jen malá možnost, že by se takový politik své funkce nevzdal. Podle práva by to teoreticky ale možné bylo, protože ani na tento případ české zákony nepamatují, a tedy ho ani nezakazují.

Zastupoval by ho vicepremiér

Premiér ve výkonu trestu odnětí svobody by samozřejmě nemohl po dobu věznění docházet na zasedání vlády, ale v tom případě by ho plnohodnotně mohl zastupovat místopředseda vlády – tedy vicepremiér, jak se to v minulosti dělo v některých případech třeba u dlouhodobě nemocných předsedů vlády.

Expremiér Paroubek: Babiš hraje o všechno. Když se neudrží v politice, půjde do vězení

Poslanci již ve vězení byli

S případem odsouzeného předsedy vlády jsme se u nás zatím ještě nesetkali. Jinak tomu je u poslanců. Někteří z nich už ve vazbě „seděli“ (David Rath), nebo byli dokonce odsouzeni k trestu vězení, který jako poslanci nastoupili (Roman Pekárek). Ani u členů obou komor Parlamentu totiž česká legislativa odsouzení do vězení nespojuje se zánikem mandátu.

Historický pozůstatek

Může se nám to nelíbit, ale historicky to mělo svůj důvod. V dobách, kdy vznikaly evropské demokracie, se členové zákonodárných sborů obávali, že by zánik mandátu spojený s odsouzením nebo obviněným mohl sloužit k tomu, aby panovník, moc výkonná nebo soudy mohli odsuzováním poslanců měnit výsledky voleb.

Dnes už to ve většině zemí tolik aktuální není, ale v právním řádu mnoha zemí takováto úprava stále zůstává a patří mezi ně i Česká republika. O změně se sice diskutuje, ale jen když se vyskytne konkrétní případ tohoto typu, pak zase problém zapadne.

Podobný problém ostatně teď řeší třeba Izrael, kde se zase schyluje k obvinění premiéra Netanjahua.

Co je OLAF? Proč vyšetřoval Babišovo Čapí hnízdo? A může jeho zprávu Česko hodit do koše?

Kompletní zpráva OLAF odhaluje Babišovy lži. Naposledy lhal den před zveřejněním zprávy

Petr Sokol, Martin Bartkovský
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,770
28,670
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější