Kompletní zpráva OLAF odhaluje Babišovy lži. Naposledy lhal den před zveřejněním zprávy | Reflex.cz
nahoru

Kompletní zpráva OLAF odhaluje Babišovy lži. Naposledy lhal den před zveřejněním zprávy

Miroslav Cvrček11. ledna 2018 • 12:00
Andrej Babiš a krušné chvíle ve Sněmovně: Před hlasováním o důvěře vládě
Andrej Babiš a krušné chvíle ve Sněmovně: Před hlasováním o důvěře vládě
• foto: 
ČTK

Hospodářské noviny ve čtvrtek zveřejnily kompletní přeloženou zprávu OLAF, která se týká vyšetřování padesátimiliónové dotace pro Čapí hnízdo Andreje Babiše. Člověk se musí ptát, jakou má současný český premiér diagnózu, když dokáže bez uzardění tolikrát lhát.

Staré lži

Staré Babišovy lži už známe: Jednou tvrdil, že Čapí hnízdo bylo jeho nejlepší nápad, a podrobně popisoval vznik, jindy a opakovaně zase říkal, že s tím vlastně nemá nic společného, že je to nějaké firmy z holdingu a podobně. Babiš také tvrdil, že se ho celá kauza vlastně netýká.

„S Čapím hnízdem nemám nic společného,“ tvrdil Babiš v roce 2013 s tím, že sice firmě půjčil 400 miliónů, ale majitele nezná. Pak ale přišel s tím, že to byli jeho děti a bratr manželky, tehdy partnerky Moniky. A nakonec se přiznal, že peníze, za něž si Farmu Čapí hnízdo koupili, byly jeho.

Rozčilená Němcová exkluzivně: Babiš a Faltýnek se záměrně vyhýbají zbavení imunity

Nová lež a Lidové noviny

To teď potvrzuje i zpráva Úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). „Podle kopie bankovního výkazu v polovině září 2008 nynější šéf hnutí ANO zaplatil necelé 2,4 miliónu korun za akcie farmy,“ píší Hospodářské noviny.

Babiš však i přes dnes již v podstatě jasnou situaci ještě ve středu, den před zveřejněním kompletní zprávy OLAF, lhal znovu. Na dotaz HN odpověděl následovně: „Zprávu máte, takže dobře víte, že moje jméno v ní není. Takže o mně vyšetřovatelé nemohou psát.“

V tomto duchu také psaly před pár dny i Babišovy Lidové noviny.

Jenže zpráva ho ve skutečnosti zmiňuje opravdu často, v průběhu celého dokumentu.

Co je OLAF? Proč vyšetřoval Babišovo Čapí hnízdo? A může jeho zprávu Česko hodit do koše?

Imunita

Nyní je asi naprosto jasné, proč se Andrej Babiš vyhýbá účasti na jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru a zdržuje rozhodnutí Poslanecké sněmovny o jeho vydání ke stíhání Policií ČR, která ve svém vyšetřování dospěla k podobným závěrům jako OLAF.

Babišovo vyhýbání je zase v ostrém kontrastu k programu jeho hnutí ANO. Tohle má totiž v programu: „Parlamentní imunita v Česku je světová rarita a činí z našich volených zástupců privilegovanou vrstvu. Například v Nizozemsku probíhá případné stíhání poslance úplně stejně jako stíhání kteréhokoliv řadového občana. ANO je pro zachování indemnity (nemožnost trestu za ústní projevy ve sněmovně a za hlasování). V ostatních případech jsme pro to, aby stíhání probíhalo úplně stejně jako stíhání jakéhokoliv jiného občana bez rozdílu.“ ANO chce zrušit imunitu, ale zřejmě ne pro vlastní členy, nebo alespoň ne pro Babiše.

Zeman pohrozil sněmovně: Jmenuji Babiše i podruhé a dám mu dost času. Bez důvěry by…
Babiš a Čapí hnízdo: Zpráva OLAF jednoznačně mluví o dvou trestných činech, česká…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější