Jednání o nové vládě je ve slepé uličce. Babiš nový kabinet s důvěrou do prázdnin mít nebude | Reflex.cz
nahoru

Jednání o nové vládě je ve slepé uličce. Babiš nový kabinet s důvěrou do prázdnin mít nebude

Jiří Štefek14. května 2018 • 12:00
Babiš do prázdnin vládu s důvěrou mít nebude
Babiš do prázdnin vládu s důvěrou mít nebude
• foto: 
ČTK

Babišovo hnutí ANO schválilo koaliční smlouvu s ČSSD. Předseda oranžových Jan Hamáček vyjednanou dohodu s ANO označil za slušný kompromis a maximum možného. Sociální demokraté k ní vypíšou stranické referendum, které se bude konat od pondělí 21. května a potrvá nějakých 25 dní. Vnější pozorovatel by mohl nabýt dojmu, že vše už směřuje správným směrem a do začátku letních prázdnin bude mít Česko konečně vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny.

To je ale veliký omyl. Podle rychle se měnící situace na politické scéně bych si spíš vsadil, že Česko čekají předčasné volby nebo úřednická vláda. Jednání o nové koalici totiž odbočilo do slepé uličky.

Na první pohled a z proklamací jednotlivých partajních náčelníků to sice tak nevypadá, ale stávající situace opravdu růžová není. Předně je potřeba říci, že dohoda ČSSD s ANO z pohledu sociálních demokratů žádný kompromis není.

ČSSD za pár křesel odkývala úplně všechno a u pasáží, u kterých chtěla být ještě před několika týdny zcela nekompromisní, se spokojila s několika gumovými proklamacemi nebo jejich vyškrtnutí v tichosti přijala. Ve vnitrostranickém referendu bude toto „vyjednávací umění“ zcela jistě oceněno. Mnohé signály z regionů v tomto duchu zaznívají už nyní.

5 důvodů, proč bude vznikající koalice nejhorší vládou od sametové revoluce

Pokrytectví ČSSD: Smlouvu s KSČM má ANO, ne my

Druhou rozbuškou jsou stupňující se požadavky komunistů, kteří mají menšinovou vládu tolerovat. Pro tuto příležitost už dokonce sepsali dohodu, která se zcela nápadně svojí precizností a obludností podobá někdejší tzv. opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD z léta 1998.

Komunisté chtějí za svoji toleranci trafiky ve státních firmách, nevetování komunistických zákonů ve vládě, chtějí dokonce kádrovat ministry a limitovat vládu, zda může či nemůže posílat vojáky do zahraničních misí. Takhle hluboko do živého masa před dvaceti lety neřezal ani Václav Klaus. Není divu, že se pak diví i sám Babiš. A ČSSD ústy svého místopředsedy Martina Netolického už raději dopředu stáhla kalhoty a prohlásila, že dohodu s KSČM bude uzavírat jen ANO a nikoliv ČSSD.

Hosté a hvězdy letošního filmového festivalu v Karlových Varech

Na ANO bez Babiše by ostatní strany stály frontu

Podtrženo sečteno, celá situace se opět začíná výrazně zamotávat a drhnout. Pokud vůbec dohoda ANO s ČSSD úspěšně projde referendem, není jisté, že ji podpoří KSČM. Pokud jim Babiš neudělá další ústupky ve věci zahraničních misí a bude souhlasit s jejich kádrováním, rudí vládu nepodpoří. A rázem jsme v situaci stejné jako loni v říjnu po sněmovních volbách.

Pokud k tomu dojde, bude vzniklá situace velkou porážkou Andreje Babiše. V takovém případě už by prezident Miloš Zeman neměl nečinně přihlížet a vložit se velice rázně do hry. Měl by buď jmenovat premiérem někoho jiného z ANO či další strany a nebo sestavit úřednickou vládu.

Situaci by to velice rychle odblokovalo. Na vládu skládanou hnutím ANO s jiným premiérem by stály další strany frontu a jednání by proběhla velice rychle. Pokud by prezident proti vůli stran realizoval svoji úřednickou vládu, strany by se asi rychle dohodly na předčasných volbách, které by se konaly v první polovině příštího roku.

Bohumil Pečinka: Vzniká vláda do pěkného počasí. Až se ekonomika pokazí, ztratí smysl…

Z Babišovy umanutosti těží KSČM

Z pohledu ekonomiky současný stav bezvládí moc nevadí, hospodářství jede dál. Z hlediska politické kultury a pohledu voliče je současná situace už tristním selháním příslušných politiků a neschopnosti se dohodnout. Nad vším vyčnívá umanuté přesvědčení Andreje Babiše (a jeho lokajů v ANO), že premiérem musí být jen a pouze on. Celá země je pak rukojmím jeho umanutosti. A jelikož to vidí i další strany, hlavně KSČM, tak moc dobře vědí, že mohou za podporu vlády zvyšovat svoji cenu a žádat něco, co donedávna bylo při takových jednáních tabu.

Ne, v České republice vláda s důvěrou sněmovny jen tak brzy nevznikne. A pokud ano, moc bych se nedivil, kdyby její formát nebo půdorys byl úplně jiný, než ten, který dnes mnoho lidí bere takřka jako hotovou věc a tutovku.

Poprava mečem, nebo oběšení? To je výběr ČSSD před referendem o vstupu do Babišovy vlády

Generál NATO Pavel: Spojenci nevědí, co si o nás myslet. Češi jsou vlastenci, jen když…Klíčová slova: koalice, vláda, Andrej Babiš, ANO, KSČM, ČSSD


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější