Česko je naprostý Kocourkov: Vidíme to na diskusi o Gabriele Koukalové, Babišovi, Zemanovi či Sýrii | Reflex.cz
nahoru

Česko je naprostý Kocourkov: Vidíme to na diskusi o Gabriele Koukalové, Babišovi, Zemanovi či Sýrii

Viliam Buchert30. dubna 2018 • 12:20
Gabriela Koukalová - ilustrační koláž
Gabriela Koukalová - ilustrační koláž
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Na věži musí být dvoje hodiny — co kdyby se na ně chtěli podívat dva lidé najednou? To je jedna z absurdit ze smyšlené obce Kocourkov, která se po staletí objevuje v českých lidových rčeních nebo v literatuře. Zmiňuje je i spisovatel Karel Čapek ve svých slavných Hovorech s T. G. Masarykem. Bohužel naprostý Kocourkov připomínají některé diskuse, jež se v současnosti u nás vedou o některých, mnohdy zásadních věcech.

Vášnivá diskuse se například strhla o knize, kterou dala na trh skvělá biatlonistka Gabriela Koukalová. Jak se záhy zjistilo, máme milióny odborníků na sport, statisíce expertů na anorexii a bulimii a také desetitisíce mudrlantů rozebírajících lidskou duši. Každý si může vybrat – supermarket názorů má více zboží než Tesco, Billa, Globus, Lidl a Albert dohromady. Podstata mnoha problémů Koukalové ale samozřejmě tkví v ní samotné. To ji zlomilo, oslabilo a je frustrovaná. Přesto skočila do psí boudy v Kocourkově, kde ji zvířata roztrhají na kusy.

Více než půl roku od voleb do Poslanecké sněmovny nemáme vládu s důvěrou. Jedna strana obviňuje druhou, kdo se nechce domluvit, kdo má jaké podmínky, kdo koho podrazil a jak. Primární problém ale spočívá v tom, že premiér Andrej Babiš je zapletený do kauzy, v níž může jít o zneužití dotací. Byl proto obviněn. O jeho vině či nevině ať rozhodne soud. Pokud by však nebyl předsedou kabinetu on, vládu bychom dávno měli. Co je na tom nepochopitelného?

Jak jsem nepochopil Utubering aneb Komedie nebo horor?
Oliver Adámek 29. dubna 2018 • 22:47

Jak jsem nepochopil Utubering aneb Komedie nebo horor?

Divoké diskuse se vedou také o prezidentu Miloši Zemanovi. A opět: Nejde ani tak o to, zda má v něčem pravdu a v něčem dalším si ji ohýbá podle vlastních potřeb. Pořád je to jen nějaký názor, třeba úplně nesprávný. Zeman ale brutálně rozděluje společnost a dělá to bohužel schválně. V tom je podstata. Mstí se svým protivníkům a nedokáže se nad některé věci povznést. On je typickým příkladem Kocourkova, proto budou kolem něj vášně planout dál.

Kdekdo se už vyjádřil v posledních letech i k Rusku a „věčnému prezidentovi“ Vladimiru Putinovi. Jistě, právě on sám je ten zásadní problém. Vede Rusko k agresívní a nevyzpytatelné politice, je nesmírně sebestředný a nemá žádné pochopení pro to, že někdo může situaci vnímat jinak než on.

Problémy při jednání o vládě jsou pochopitelné. ČSSD nemá estébáka

Oblíbeným tématem je také válka v Sýrii. Některé reakce na ni by podle všeho nevymysleli ani v Kocourkově. Nesmysl střídá nesmysl a dezinformace dezinformaci. Kdyby autoritářský režim Bašára al-Asada (a předtím jeho otce Háfize) nevraždil a nezavíral své odpůrce, ale dal jim možnost svobodně existovat, viděli bychom něco jiného. Asad pomáhal budovat zlo, jež dnes někdy zastírá ještě větší zlo. Prvotní problém byl ovšem kdysi v něm.

Na Sýrii, Trumpa, Severní Koreu, migraci, islám, sestavení české vlády a biatlonistku Koukalovou jsme odborníci všichni. Patřím mezi ně i já. Jenže pak to všechno připomíná Kocourkov. Nevíte ale někdo, kdy budeme mít pořádné dálnice a železnice? Kdy se nám přestanou hroutit některé mosty? Kdy se konečně zlepší některé služby? A kdy přestanou mít lidé obavu jít do důchodu, protože penze jsou tak malé? Na to, my Kocourkovští, odpovědi nemáme.

Karel Steigerwald: Vítězný únor podruhé, trapná a ponižující fraška
Karel Steigerwald: Zeman není samozvanec, je zatím pořád jen prezident
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější