Festival v Cannes v duchu #MeToo: Porazí opět politika kulturu? | Reflex.cz
nahoru

Festival v Cannes v duchu #MeToo: Porazí opět politika kulturu?

Oliver Adámek28. dubna 2018 • 16:30
Kampaň MeToo
Kampaň MeToo
• foto: 
Shutterstock

Stejně jako tomu bylo u předávání Oscarů, provází i filmový festival v Cannes spekulace, jak moc se na jeho průběhu podepíše kampaň proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Bezmála týden před začátkem festivalu začíná být jasné, že bude v médiích opět rušno, a to bohužel nejen díky filmům, ale taky kvůli politice.

Pořadatelé totiž pro letošní ročník přichystali mimo jiné jednu kontroverzní novinku: nonstop telefonní linku pro hlášení sexuálního obtěžování. Důvodem má být především fakt, že právě v Cannes došlo ke čtyřem z mnoha propíraných incidentů producenta Harveyho Weinsteina, hlavního terče kampaně a vyhlášeného hulváta. Ten letos na festival samozřejmě nepojede a v showbusinessu je dávno odepsaný – nutno dodat, že úplně po právu.

Ať už #MeToo fandíte nebo ne, jedna věc je jasná: Producent, režisér či herec, který by si na festivalu ještě dnes dovolil chování podobné Weinsteinovu, by mohl rychle skončit bez práce. V tomto smyslu kampaň splnila svůj účel, byť se časem stala částečným honem na čarodějnice a záminkou k dalším a dalším snahám o dosažení totální genderové rovnosti.

„Chyba toho černocha?“ A co jako? Trenér se žádného rasismu nedopustil

Právě proto, že se zdá být v tomto smyslu z části vybojováno, visí ve vzduchu otázka, proč pořadatelé k zavádění horké linky přistupují právě teď. A nejen to – francouzská ministryně pro rovnost mužů a žen (ano, takový úřad existuje) ještě ve čtvrtek vyslala vzkaz, že návštěvníci festivalu budou „varováni ohledně svého chování“ a dodala, že s festivalem spolupracuje francouzská vláda ve snaze čelit sexuálnímu obtěžování.

Jinými slovy čeká letos Cannes skutečně pokrokový festival. Takový, na kterém vás kdykoli může někdo udat třeba jen za pozvání na drink, festival, kde jste hned po příjezdu instrouváni, ať se hlavně chováte slušně a kde si za týden poslechnete spoustu emotivních projevů o tom, jak je západní svět pořád nespravedlivý, nebezpečný, nerovný, zastaralý a plný úchylů.

Norské politiky kosí kampaň #MeToo. V zemi přitom už teď vládnou hlavně ženy

Aby nedošlo k nepochopení: Ani v nejmenším nechci zlehčovat problém sexuálního násilí. Už jen statistiky z Česka, kde jej během života zažije celá polovina žen, jsou pořád docela tristní. Klíč ke společenským změnám ale nikdy neleží v bonzovacích linkách a politických pózách. A krok festivalu v Cannes stejně jako vyjádření francouzské ministryně zkrátka ničím jiným než pózou pro média není.

Jestli někdo bude humbukem kolem festivalu trpět, bude to film. Stejně jako nedávno u Oscarů jde i zde kultura pomalu stranou ve prospěch politiky. Místo oceňovaných filmů se budou řešit proslovy, případné skandály a obvinění a vášně kolem #MeToo budou zase o kousek divočejší.

 

Galantnost není agresí mužského šovinismu. Catherine Deneuve brání muže před #MeToo
Feministky, Dunkerk, ČT a blbý kecy v čase #MeToo
VERONIKA BEDNÁŘOVÁ 10. ledna 2018 • 11:09

Feministky, Dunkerk, ČT a blbý kecy v čase #MeToo
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější