Z diktátora Kim Čong-una je mírotvůrce. Můžeme šokující změně názorů věřit? Zkusme to | Reflex.cz
nahoru

Z diktátora Kim Čong-una je mírotvůrce. Můžeme šokující změně názorů věřit? Zkusme to

Viliam Buchert27. dubna 2018 • 16:30
Kim Čong-un a Mun Če-in
Kim Čong-un a Mun Če-in
• foto: 
Reuters

Když v roce 1986 sovětský vůdce Michail Gorbačov oznámil, že hodlá reformovat vyčerpanou komunistickou supervelmoc, Západ se na to díval obezřetně, ale s optimismem. Změny, které Gorbačov odstartoval, nakonec vyústily v konec Sovětského svazu a studené války. Ovšem to, s jakou rychlostí změnil názory vůdce Severní Koreje Kim Čong-un, nemá obdoby. Co se v nejizolovanější zemi světa, která vyhrožovala světu jadernou válkou, stalo? A co se stalo s Kimem?

Severní Korea, která loni trápila svět svými testy jaderných zbraní a raketových systému, v lednu nečekaně oznámila, že pojede na zimní olympiádu do znepřátelené Jižní Koreje. Bralo se to jako gesto dobré vůle, které ale mělo dokazovat další vychytralou taktiku vyhrožování a následných ústupků, jež KLDR zajišťovala po celá desetiletí peníze a hospodářskou i potravinovou pomoc. Jenže Kim Čong-un zcela překvapivě pokračoval v nabídkách dál.

Dokonce při jeho pátečním proslovu po jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem to vypadalo, že vidíme zcela jiného muže. Že vidíme a slyšíme úplně jinou bytost, úplně jiného politika, který s tím známým Kim Čong-unem nemá vůbec nic společného.

Zásadní otázka proto dnes zní: Je to vůbec možné? Máme tomu věřit?

Krutá pravda o „nejlepší zemi světa“. Jak to doopravdy vypadá v KLDR

Protože se otázkám Korejského poloostrova věnuji více než 25 let a tato místa jsem několikrát navštívil, byla by při odpovědích na místě obrovská opatrnost a podezřívavé odpovědi typu „už jsme to zažili a výsledek žádný“. Náznaky zlepšení se objevovaly, ale nikdy se z toho nic nenaplnilo. Dnes to vypadá jinak.

Kim Čong-un v posledních měsících hovoří jinak a vystupuje jinak. V tom je zcela zásadní rozdíl oproti jeho předchůdcům z minulosti, dědečkovi Kim Ir-senovi a otci Kim Čong-ilovi.

Už neslyšíme ten nepřijatelný a hloupý stalinistický kontext, ale jakoby zázrakem znějí na první poslech upřímná slova o míru a jaderném odzbrojení, která doprovázejí normální gesta a úsměvy.

Unikátní video z hranice KLDR: Podívejte se, jak Jihokorejci zpeněžují svůj malý Kim…

Páteční summit s jihokorejským prezidentem byl toho důkazem. Větší show podle všeho uvidíme při setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které má brzy následovat. Severní Korea se chce domluvit na přijatelném uspořádání také s Japonskem, které bylo rovněž líčeno jako letitý nepřítel.

Jistě, vše může plynout ze složité ekonomické situace Severní Koreje, která také nemusí vydržet všechno. Obavy z rychlého pádu režimu mohou mít i v Pchjongjangu. To ale nechce ani Kim, a dokonce to nechtějí ani další hráči. Mohl by to provázet chaos, anarchie, mohutná migrace i omezený ozbrojený konflikt.

Kim Čong-un ale předvádí něco, co nemá moc srovnání v moderní historii. Obrátil se ze zcela nepřijatelného diktátora v partnera, s kterým se dá jednat. Vše to stihl za několik týdnů. Opatrnost je proto pořád na místě, zázraky se dějí pouze v náboženských knihách.

Fotograf vyvezl z KLDR snímky, po jejichž zveřejnění mu byl navždy zakázán vstup do země

Zcela paradoxně teď Kim Čong-un nemusí řešit největší problém u svých někdejších nepřátel, ale doma. Jak vysvětlit národu, že satan je najednou kolega, s kterým večeřím? Jak zvládnout zaostalou zemi, která by přitom mohla za určitých podmínek slušně prosperovat? Jak změnit čas dlouhodobé neúprosné totality v pomalý přechod k alespoň omezené svobodě? Na to neznáme odpovědi a neumíme si to ani představit. Zda si to umí představit Kim, to rovněž nevíme.

Jak ale zpíval ve své slavné písni „Give Peace A Chance (Dejte míru šanci)“ John Lennom, dejme šanci i Kim Čong-unovi. Zda nebudeme litovat? Odpověď zní pořád stejně: Zatím nevíme.

Propaganda KLDR: Tohle nám ve válce provedou zlí a zákeřní Američané
Běžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 50 vzácných fotografií
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,070
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější