Otevřený dopis poslanci sociální demokracie Lubomíru Zaorálkovi | Reflex.cz
nahoru

Otevřený dopis poslanci sociální demokracie Lubomíru Zaorálkovi

Marek Stoniš5. dubna 2018 • 06:00
Ministerstvo zahraničí, červen 2017. Nový lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek vysvětluje, jak zastaví Babiše...
Ministerstvo zahraničí, červen 2017. Nový lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek vysvětluje, jak zastaví Babiše...
• foto: 
Archív

Milý Luboši, když ses stal loni v létě volebním lídrem sociální demokracie, sešli jsme se v Černínském paláci, sídle Tvého tehdejšího pracoviště. Spáchali jsme spolu velký, pro mne velice zajímavý, rozhovor do Reflexu.

Ty ses mě snažil přesvědčit, že socialistický pohled na svět a recepty, které lidem nabízíte, jsou správné a spravedlivé, já naopak Tebe, že Vaše sociálně inženýrské zásahy do přirozeného běhu věcí nakonec napáchají více zla než užitku. Paradoxně i ty, kterými chcete pomoci.

Bylo to samozřejmě marné, známe se třicet let, a tak víme, že naše postoje a světy jsou natolik vzdálené, že jeden druhého přesvědčit v zásadě nemůžeme, snad kromě jednotlivostí. Na čem jsme se ovšem shodli jednoznačně, bylo, že Andrej Babiš po volbách nemá být premiérem této země. Doslova jsi mi tehdy, srše energií, řekl: „Andrej Babiš premiérem nebude. Přijal jsem nominaci na lídra kvůli tomu a nedám pokoj, dokud svou práci nedodělám.“

Andrej Babiš tehdy vydal předvolební knihu svých vizí, respektive vizí svých marketérů, o rychlodráhách Praha–Brno a podobných futuristických fantasmagoriích, ale Tys nad ní mávl rukou, že se nechceš bavit o lítání pečených holubů do huby v roce 2035, ale o tom, co je třeba dělat v nejbližších dvou letech. Úlevné.

Rusko se v dohledné době nezmění a čelit mu jen posilováním armády nestačí

Ve sněmovních volbách jsem nevolil sociální demokracii ani babišovce. Přesto, kdybych si mohl vybrat, z tisíce důvodů by mi méně vadilo, kdybys v premiérském křesle seděl Ty než on. A to s vědomím, že bych si asi u poloviny vládních návrhů Tvého kabinetu jistě ­trhal vlasy hrůzou. Voliči ovšem rozhodli, jak rozhodli, a Ty premiérem vzhledem k počtu mandátů sociální demokracie nebudeš. Andrej Babiš pravděpodobně ano.

Milý Luboši, vím, že situace kolem sestavování vlády je složitá, je mi jasné, že když do vlády s Andrejem Babišem nepůjdete Vy, čeká nás krutovláda triumvirátu Babiš–Okamura–Filip, což si snad tato země nezaslouží. Jenomže ani tento, poměrně silný argument v mých očích nemůže ospravedlnit způsob, jakým Tvá strana vyjednává o vládní koalici s Andre­jem Babišem a jeho sektou. Nej­prve se kasáte, že budete v kabinetu jedině v případě, že v něm nebude sedět trestně stíhaný premiér.

Pásmo Gazy: Palestinští civilisté prostě nosí bežně u sebe samopal

A najednou že Vám to vlastně vadit nebude, dostanete-li jedno důležité ministerstvo – třeba vnitra nebo financí. Kromě toho trváte na zvyšování daní a zavedení institucionální krádeže jménem sektorová daň. Z úst Vašeho nového vedení jsem prostě neslyšel jedinou rozumnou myšlenku, vyjednávací postoj, díky kterému bych si mohl říci – zaplaťpánbůh, že Andreje budou ve vládě držet pod krkem aspoň ti sociální demokraté. Celá šaráda při sestavování potenciální koalice ANO–ČSSD na mě tedy dělá silný dojem, že Vám jde za každou cenu o pár vládních křesel a zachování pašalíků ve státní správě pro ty tisíce Vašich věrných, které jste do ní nasadili v minulém vládním období. A po Vás, a po skončení tohoto volebního období, potopa…

Když to vidím, Luboši, je mi při vzpomínce na náš loňský silný rozhovor o principiálních věcech, které reprezentuje sociál­ní demokracie, vlastně dost smutno.

I tak v úctě,

Marek Stoniš, šéfredaktor

Text vyšel jako editorial nového tištěného Reflexu.

Reflex 14/2018

Působí čeští vojáci v Sýrii? Nebo se Paul Ryan v Praze pouze přeřekl?
Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Miloš Zeman to pořád nevidí
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,080
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější