Pásmo Gazy: Palestinští civilisté prostě nosí bežně u sebe samopal | Reflex.cz
nahoru

Pásmo Gazy: Palestinští civilisté prostě nosí bežně u sebe samopal

Jiří X. Doležal2. dubna 2018 • 17:00
Při pokojných protestech Palestinců v Gaze vždycky něco hoří...
Při pokojných protestech Palestinců v Gaze vždycky něco hoří...
• foto: 
Profimedia.cz

Velký pátek letošních Velikonoc přinesl jedny z největších demonstrací Palestinců z pásma Gazy za poslední léta. Zahynulo šestnáct, možná sedmnáct Palestinců. OSN i media volají po vyšetření události, a vzduchem létají termíny jako „civilní oběti“. Je to celé trochu jinak.

Velikonoční pátek se v pásmu Gazy odehrál ve velkolepém stylu. Zatímco běžně muslimové velikonoce neslaví, letos se rozhodli uspořádat velikonoční merendu. Gaza je za plotem - ten postavili Izraelci poté, co se z pásma Gazy dlouhá léta vynořovali sebevražední útočníci Hamásu a odpalovali se v izraelských autobusech. A právě u toho plotu oslavili Palestinci letošní svátky vzkříšení Krista. V pátek se u plotu sešlo asi třicet tisíc demonstrantů, kteří zapalovali pneumatiky a házeli na izraelské vojáky, kteří plot bránili z druhé strany, kameny. Chybělo málo, a prorazili by plot chránící Izrael.

Hrůza civilních obětí

Izraelci nasadili jednak běžné prostředky na rozhánění demonstrací - slzný plyn - ale také snipery, kteří pálili na organizátory násilí. Výsledkem je šestnáct, podle některých zdrojů i sedmnáct obětí. A asi 1 400 zraněných - z čehož se většina nadýchala slzného plynu. Svět okamžitě zareagoval.

Generální tajemník OSN António Guterres požaduje nezávislé a transparentní vyšetřování pátečních střetů. „Vyzval zainteresované osoby, aby předešly jakékoli činnosti, jež by mohla způsobit další oběti, a zejména aby se vystříhaly opatření, která by mohla ohrozit civilisty,“ sdělil mluvčí OSN Farhan Haq.

SPO by se měla přeměnit na nepolitický fanklub Miloše Zemana. Její další existence je…

„V následujících dnech se může situace vyostřit“, konstatoval tajemník pro politické záležitosti OSN Tayé-Brook Zerihoun. „Izrael musí dodržovat své závazky vyplývající z mezinárodních lidských práv a humanitárního práva. Smrtící zbraně by se měly používat jen v krajním případě, pokud si to vyžádá oběti, věc by měla být vyšetřena.“ V pátek se také na popud Kuvajtu sešla Rada bezpečnosti OSN, a palestinský vyslanec při OSN Rijád Mansúr nazval události „ohavným masakrem.“

Typický palestinský civilista

V sobotu večer uvedla izraelská armáda věci na pravou míru. Na oficiálním twitterovém účtu jejího mluvčího se objevil krátký komentáře, že se bojovníci Hamásu skrývají mezi civilisty a proměnili pokojný protest v masakr. A fotografie pěti při operaci zabitých „civilistů“.

Takže se v praxi ověřilo, že prostý palestinský civilista z pásma Gazy chodí ve vojenské uniformě, v maskáčích a se sumkami na náboje. Pro antisemitské diskutéry - nejde o propagandu izraelské armády, pět mrtvých z „vojenského křídla“ Hamásu - islamistické teroristické organizace usilující o zničení Izraele - potvrdili sami teroristé. Proto je třeba, aby se Evropa konečně naučila chápat, že palestinský civilista nosí maskáče a samopal. 

Působí čeští vojáci v Sýrii? Nebo se Paul Ryan v Praze pouze přeřekl?
Vláda si nakoupí voliče zlevněním jízdného. Žalostný stav mostů a silnic jí je však …Klíčová slova: OSN, Gaza, izrael, nepokoje, komentáře


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu
PREMIUM X Jak se šňupe v Praze: Reportáž z podniků a záchodků, kde díky kokainu zítra znamená včera

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější