Působí čeští vojáci v Sýrii? Nebo se Paul Ryan v Praze pouze přeřekl? | Reflex.cz
nahoru

Působí čeští vojáci v Sýrii? Nebo se Paul Ryan v Praze pouze přeřekl?

Viliam Buchert29. března 2018 • 12:10
Paul Ryan v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že oceňuje přítomnost českých vojáků v Sýrii
• video: 
Facebook.com/ČT24

Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan, třetí muž v politické hierarchii USA, poskytl před několika dny při své návštěvě České republiky i rozhovor České televizi. Kromě jiného řekl, že velmi oceňuje, jak čeští vojáci pomáhají Američanům v Afghánistánu, Iráku a Sýrii. U prvních dvou zemí o tom víme, ale v Sýrii? Bylo to přeřeknutí, nebo to něco znamená? To by měla vysvětlit česká vláda.

V Afghánistánu operují čeští vojáci více než 15 let a odvádějí tam výbornou práci. Naše letadla za pomoci českého vojenského personálu také působí v Iráku a kromě jiného se podílela na bombardování pozic zločinného Islámského státu, který byl nakonec poražen. Česká republika také dodala munici a další výzbroj kurdským jednotkám v Iráku. Působíme ale také v Sýrii?

Podle některých spekulací by totiž mohli v Sýrii působit, nebo působili, také vojáci naší 601. skupiny speciálních sil. Je to pravda? Není to pravda? Úřady o tom mlčí, protože pokud by to byla pravda, i tak to nebudou chtít potvrdit, neboť by se jednalo o velmi utajenou operaci. Něco podobného se už dělo v minulosti, kdy české speciální jednotky například bojovaly v afghánské provincii Orúzgán a sídlili na utajené základně Anaconda v součinnosti s americkou armádou.

Skutečný hrdina dnešní doby: Francouzský četník, který se vyměnil za rukojmí a jehož…

Možná, že Paul Ryan řekl jen něco, co Američanům nepřijde nijak zvláštní. Ostatně také o speciálních jednotkách z Francie a Velké Británie se jistý čas spekulovalo, zda operují také Sýrii. Pak se ukázalo, že ano.

Otázka zní: Jak to tedy s českými vojáky a Sýrii je? Je to nesmysl? Nebo se Ryanova poznámka týkala něčeho úplně jiného? Třeba jen toho, že česká ambasáda v syrské metropoli Damašku zastupuje již léta také zájmy Spojených států amerických?

Bohumil Pečinka: Zeman, Fico, Česká televize… Když se politika dostane na náměstí
Česká televize si může za kritiku často sama, v mnohém nestranná rozhodně neníKlíčová slova: Česko, armáda, Paul Ryan, Sýrie, komentáře


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější