Působí čeští vojáci v Sýrii? Nebo se Paul Ryan v Praze pouze přeřekl? | Reflex.cz
nahoru

Působí čeští vojáci v Sýrii? Nebo se Paul Ryan v Praze pouze přeřekl?

Viliam Buchert29. března 2018 • 12:10
Paul Ryan v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že oceňuje přítomnost českých vojáků v Sýrii
• video: 
Facebook.com/ČT24

Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan, třetí muž v politické hierarchii USA, poskytl před několika dny při své návštěvě České republiky i rozhovor České televizi. Kromě jiného řekl, že velmi oceňuje, jak čeští vojáci pomáhají Američanům v Afghánistánu, Iráku a Sýrii. U prvních dvou zemí o tom víme, ale v Sýrii? Bylo to přeřeknutí, nebo to něco znamená? To by měla vysvětlit česká vláda.

V Afghánistánu operují čeští vojáci více než 15 let a odvádějí tam výbornou práci. Naše letadla za pomoci českého vojenského personálu také působí v Iráku a kromě jiného se podílela na bombardování pozic zločinného Islámského státu, který byl nakonec poražen. Česká republika také dodala munici a další výzbroj kurdským jednotkám v Iráku. Působíme ale také v Sýrii?

Podle některých spekulací by totiž mohli v Sýrii působit, nebo působili, také vojáci naší 601. skupiny speciálních sil. Je to pravda? Není to pravda? Úřady o tom mlčí, protože pokud by to byla pravda, i tak to nebudou chtít potvrdit, neboť by se jednalo o velmi utajenou operaci. Něco podobného se už dělo v minulosti, kdy české speciální jednotky například bojovaly v afghánské provincii Orúzgán a sídlili na utajené základně Anaconda v součinnosti s americkou armádou.

Skutečný hrdina dnešní doby: Francouzský četník, který se vyměnil za rukojmí a jehož…

Možná, že Paul Ryan řekl jen něco, co Američanům nepřijde nijak zvláštní. Ostatně také o speciálních jednotkách z Francie a Velké Británie se jistý čas spekulovalo, zda operují také Sýrii. Pak se ukázalo, že ano.

Otázka zní: Jak to tedy s českými vojáky a Sýrii je? Je to nesmysl? Nebo se Ryanova poznámka týkala něčeho úplně jiného? Třeba jen toho, že česká ambasáda v syrské metropoli Damašku zastupuje již léta také zájmy Spojených států amerických?

Bohumil Pečinka: Zeman, Fico, Česká televize… Když se politika dostane na náměstí
Česká televize si může za kritiku často sama, v mnohém nestranná rozhodně neníKlíčová slova: Česko, armáda, Paul Ryan, Sýrie, komentáře


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější