Bohumil Pečinka: Zeman, Fico, Česká televize… Když se politika dostane na náměstí | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Zeman, Fico, Česká televize… Když se politika dostane na náměstí

Bohumil Pečinka21. března 2018 • 06:00
V Praze se na několika místech sešly stovky stávkujících studentů. Demonstrací #VyjdiVen hájili ústavní hodnoty proti Babišovi a Zemanovi
V Praze se na několika místech sešly stovky stávkujících studentů. Demonstrací #VyjdiVen hájili ústavní hodnoty proti Babišovi a Zemanovi
• foto: 
Zbyněk Pecák

Předminulé pondělí se demonstrovalo ve čtrnácti městech. Na pražské Václavské náměstí přišlo téměř dvacet tisíc lidí, aby především vyjádřili odpor k tomu, že poslanci ANO, SPD a KSČM si do čela komise pro kontrolu GIBS zvolili člověka, který tvrdě potlačoval podobné demonstrace před 29 lety.

Minulý týden demonstrovaly v pěti městech tisíce lidí pod heslem „Zemane, Českou televizi nedáme“, což byla reakce na inaugurační projev, v němž hlava státu několikrát napadla novináře. A do ulic vyšli i studenti více než dvou set středních a vysokých škol s požadavky na dodržování ústavních postupů.

Ve stejnou dobu proběhlo ve sněmovně zasedání bezpečnostního výboru, které mělo skandální průběh. Premiér Babiš několikrát porušil psané i nepsané zvyklosti, jak postupovat při odvolávání šéfa GIBS. Opět se ukázalo, jak důležitou funkcí je vedení bezpečnostního výboru a jak tragická byla volba politicky nezkušeného konspirátora Radka Kotena z SPD. Toho do křesla předsedy zvolili i někteří opoziční poslanci v čele s Klausem mladším.

Televizní válka: „Nenormální,“ brání ČT její šéf před útoky Zemana a Soukupa

Také na Slovensku proběhla vlna ještě daleko mohutnějších demonstrací, která včera vyvrcholila demisí premiéra Roberta Fica.

Co způsobuje, že se politika přesouvá z mítinků a zasedání politických stran a různých zastupitelstev na ulici? Jde o pocit nedůvěry – v lepším případě v politickou garnituru, v horším k systému jako takovému.

Na Slovensku to má jednodušší zdůvodnění. Už dva roky se vládnímu hnutí Smer dařilo tutlat korupční skandály z okolí premiéra Fica (kauza Bašternák) a jeho sponzorů. Opozice byla bezzubá a neschopná společné akce. Smrt dvou mladých lidí se pak stala urychlovačem obecně sdílených nálad především liberální části veřejnosti.

Studenti versus obušek. Narušení Zemanova klidu, nebo jen válka symbolů?

Kdyby se Fico přede dvěma lety odstěhoval z honosného sídla vlastněného daňovým podvodníkem nebo kdyby nedostali bezpečnostní prověrku zvláštní lidé z jeho nejbližšího okolí, mohlo být dnes všechno jinak. Když se některé věci dlouho zametají pod koberec, vyvalí se ven jiným způsobem. Třeba v podobě demonstrací na ulicích.

V Česku proběhly parlamentní volby loni v říjnu a dodnes nemáme plnohodnotnou vládu. Premiér Babiš a prezident Zeman hrají své hry, kterým moc nerozumějí ani jejich voliči, ale hodně lidí cítí, že, slovy režiséra Lynche, „sovy nejsou tím, čím se zdají být“. Vidí, že dochází k tiché rehabilitaci hodnot a lidí minulého režimu a současně k autoritářským řešením a k odbourávání kontrolních pravidel demokracie. A to jak v parlamentu, tak ve vládě a na ministerstvech.

Jednou větou: minimálně v polovině společnosti vzniká pocit, že se politika neadekvátně překlápí na jednu stranu a jejich varovné hlasy nejsou slyšet. Odtud je nejkratší cesta na náměstí. Dnes se dá říci: Česko je Slovensko minus dva roky.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Karel Steigerwald: Ne Havel, Babiš odchází...
Karel Steigerwald 15. března 2018 • 16:19

Karel Steigerwald: Ne Havel, Babiš odchází...

Zemanův Hrad za osmnáct, Česká televize bez dvou za dvacet
Marek Stoniš 14. března 2018 • 22:41

Zemanův Hrad za osmnáct, Česká televize bez dvou za dvacet
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější