Hurá, Saúdové půjdou do kina! A kvůli ropě se dál vesele ignoruje upírání lidských práv | Reflex.cz
nahoru

Hurá, Saúdové půjdou do kina! A kvůli ropě se dál vesele ignoruje upírání lidských práv

Jiří X. Doležal, Jiří X. Doležal13. prosince 2017 • 14:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Pinterest

Malý liberalizační krůček v Saúdské Arábii lépe než jiný příklad ukázal, že ze strategických zájmů je Západ ochoten paktovat se i s úplně poťapanými režimy, které upírají svým občanům základní lidská práva. Mají ropu a chtějí obchodovat, tak jsou O.K. — přestože stav lidských práv v oněch režimech je zcela neakceptovatelný.

Už je to tady! Biják v Mekce! Saúdská Arábie po pětatřiceti letech zákazu povoluje komerční kina, kam se budou smět normální diváci, obyčejní poddaní, chodit koukat na komerční filmy. Samozřejmě s vystříhanými choulostivějšími záběry, oko saúdského cenzora je nemilosrdné! Ale na ty zcenzurované filmy se bude opravdu, ale opravdu smět normálně chodit. Normálně si koupit lístek do kina a normálně pak v tom kině zhlédnout film. Je to v zemi našich strategických spojenců velký pokrok!

To byl nářez! Podívejte se, jak Češi vítali masového vraha, diktátora Kim Ir-sena z KLDR

Přednedávnem při návštěvě Saúdské Arábie Trump s ropnými šejky dokonce tančil válečný tanec, ropu nám prodávají ve velkém a — jak domluvil při své návštěvě Trump — od nás, potažmo od USA, kupují ve velkém zbraně. Zdálo by se, že v podstatě nemáme lepšího partnera, a je smutnou skutečností, že kromě Izraele skutečně nemáme v tom regionu lepšího partnera, než je Saúdská Arábie. Takže se tváříme, že je všechno O.K., a teď dokonce oslavujeme, že občané této naší partnerské země už budou smět chodit do bijáku.

Přitom v Saúdské Arábii panuje režim, kterého bychom se správně neměli dotknout ani klackem, a to ani v případě, že jej držíme v ruce chráněné gumovou rukavicí. Právní systém Saúdské Arábie je odvozen od práva šarí’a, což v praxi znamená, že je v zemi našeho strategického partnera uzákoněna nerovnost mezi lidmi. Pokud v Saúdské Arábii někdo vypíchne oko tamnímu občanovi — muži, musí zaplatit odškodné ve výši (například) sto tisíc dolarů. Když to oko vypíchne muži — muslimovi. Když jej vypíchne muslimce — ženě, křesťanovi nebo židovi, bude činit odškodné jen padesát tisíc dolarů, polovinu toho, co by platil muslimovi.

Egyptský vůdce se ve videu směje nařízení nosit hidžáb. To není vtip, ale realita v…

Ženy a jinověrci mají totiž poloviční hodnotu než muslimové — muži. Upozorňuji, že kdyby nějaký politik nebo novinář začal podobnou nerovnost před zákonem prosazovat jak u nás, tak v USA, skončí před soudem s obviněním z diskriminace, než bys řekl švec.

Ale to dávno není konec! Pokud v Saúdské Arábii vypíchnete oko třeba Indovi — hinduistovi nebo ateistovi, platíte odškodné jen šest procent z částky určené pro muslima! A kdyby ten pohan byl ženská, zaplatíte na odškodném jen tři procenta. Takže — je opravdu skvělé, že v zemi našeho strategického partnera, jehož zákonodárství zakotvuje méněcennost žen a jinověrců, budou biografy. Teď ještě aby tam zakázali tu méněcennost žen a veřejné popravy, a už to bude skoro demokracie!

Nejveselejší policie na světě. Novozélanďané verbují do uniforem vtipným videem
Bez menstruace, zato se znásilněním. Jak doopravdy žijí vojačky z armádních přehlídek v…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější