To byl nářez! Podívejte se, jak Češi vítali masového vraha, diktátora Kim Ir-sena z KLDR | Reflex.cz
nahoru

To byl nářez! Podívejte se, jak Češi vítali masového vraha, diktátora Kim Ir-sena z KLDR

Daniel Baret11. prosince 2017 • 11:30
Ukázka z reportáže o setkání Husáka s Kim Ir Senem v Praze
• video: 
Facebook.com

Někdy je velmi poučné podívat se do naší historie, zejména když vše zachytily filmové kamery. Jedním z příkladů je zcela bizarní návštěva masového vraha, severokorejského diktátora Kim Ir-sena v Československu v červnu 1984. Provázelo ji několik pozoruhodností.

Kim Ir-sena (1912–1994) vítaly v Praze desítky tisíc lidí. Podle výpovědí několika svědků této události ne všichni obyvatelé hlavního města byli k vítání donuceni komunistickým režimem, jak tehdy bylo obvyklé. Mnoho lidí chtělo zcela dobrovolně vidět člověka, kterého provázely po celá desetiletí takřka neuvěřitelné historky.

Běžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 50 vzácných fotografií

Vůdce Kim Ir-sen přicestoval z daleké Severní Koreje vlakem a celkem byl na své evropské cestě několik týdnů. Kim se bál létání a také lpěl na velmi přísných bezpečnostních opatřeních, která se podle něj dala lépe zajistit při cestě vlakem. Při cestách Československem prý nesměla před jeho vládním vlakem vyjet dvě hodiny předtím a dvě hodiny po projetí žádná vlaková souprava. Jak bylo obvyklé i v KLDR, fotografie Kima, které visely po Praze i na jiných místech, ho ukazovaly v daleko mladším věku než ve skutečnosti.

Kim Ir-sen v roce 1984 vykonal skutečně nesmírně dlouhou zahraniční cestu. Z dnešního pohledu by už asi nic podobného ani nebylo možné. Ze Severní Koreje cestoval vlakem tisíce kilometrů přes Čínu a Sovětský svaz a pak postupně navštívil Polsko, Německou demokratickou republiku, Československo, Maďarsko, Jugoslávii, Bulharsko a Rumunsko. Potom se opět vracel přes SSSR a Čínu. Na území bývalého Sovětského svazu ho doprovázel ještě jeden vlak, protože v této zemi je jiný rozchod kolejí a vůdcův vlak se musel „předělat“.

Po Kim Ir-senovi také jeho nástupce, jeho syn Kim Čong-il jezdil po své zemi i do ciziny vlakem. Jak informovala oficiální severokorejská tisková agentura KCNA, tak ráno 17. prosince 2011 Kim Čong-il ve vlaku dokonce zemřel na infarkt. Byl prý na jedné ze svých inspekčních cest po KLDR.

A ještě jedna zajímavost spojená s diktátorskou dynastií Kimů: V současnosti je velvyslancem Severní Koreje v České republice muž jménem Kim Pchjong-il, což je syn někdejšího vůdce Kim Ir-sena, který k nám zavítal v roce 1984. Celé video najdete ZDE.

Vůdce lidu: Jak severokorejská propaganda neuvěřitelně ukazuje život zakladatele KLDR…
Jsou Ortel a jejich posluchači náckové, fašouni, nebo prostě Češi? Igor Chaun natáčel…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější