nahoru

Významné výročí: Už je to dva roky, co Mynář nedostal prověrku. A další jubileum se blíží

Miroslav Cvrček27. září 2017 • 16:30
Kancléř Mynář a prezident Zeman
Kancléř Mynář a prezident Zeman
• foto: 
Dalibor Glück / MAFRA / Profimedia

Na konci září roku 2015 oznámil hradní kancléř Vratislav Mynář, že mu Nejvyšší bezpečnostní úřad neudělil bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. A tím seznam “hradních” výročí nekončí.

Za pár dní uplynou čtyři roky od chvíle, kdy prezident Miloš Zeman v České televizi řekl, že Mynáře odvolá z postu kancléře, pokud prověrku skutečně nedostane. Mynář nedostal. Zeman ale neodvolal. Muž bez prověrky si “kancléřuje” dál.

Mynář s prověrkou neuspěl ani na druhý pokus, požene to k soudu. Kancléřem zůstává

Neudělení prověrky znamená, že Mynář nesmí přicházet do styku s určitými informacemi, protože by v jeho rukou mohly znamenat ohrožení bezpečnosti státu. Zemanovi, který jinak na bezpečí dá hodně a na Hradě nechává kvůli údajné teroristické hrozbě šacovat turisty, je neudělení prověrky i jeho vlastní slib zjevně fuk.

Navzdory všemu tak Mynář bude kancléřem po celé volební období. Za tu dobu stihl koupit vilu v Praze za nesmyslně nízkou částku, kvůli chybějící prověrce nedoprovázet prezidenta na důležitá jednání, podat neúplně majetkové přiznání, opakovaně využívat své pozice a lobbovat za několik tajemných firem - naposledy za Liglass v Kyrgyzstánu - a tak dále a tak dále.

Setrvání kancléře Hrad zdůvodňuje i tím, že Mynář proti rozhodnutí bezpečnostního úřadu podal žalobu, soud se k ní ale ještě nedostal a nyní oznámil, že teď teprve řeší kauzy z roku 2014.

Mynář si udělal z veřejnosti i Zemana dobrý den – zveřejnil majetkové přiznání za 9…

Vlastně bychom Mynáře měli obdivovat, co všechno přežil a že se na Hradě po celou dobu udržel, což vůbec nebyla samozřejmost (Že, pane Forejte?). Mynářovo výročí je ale třeba oslavit velmi rychle. Blíží se totiž ještě jedno, které kancléře spolehlivě odsune na vedlejší kolej. Na začátku listopadu to budou tři roky od doby, kdy prezident Zeman rozhlasově překládal anglický výraz “Pussy”.

Kunda – velký jazykový a významový rozbor oblíbeného slova prezidenta Miloše Zemana
Zeman sklidil, co zasel – reakce na jeho vulgární výplody jsou ještě vulgárnějšíKlíčová slova: Mynář, Zeman, kancléř, prezident, prověrkaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,580
21,720
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější