nahoru

Dámy, pánové, lesby, transsexuálové, Židi, milí čtenáři…

Oliver Adámek16. července 2017 • 08:00
Dámy, pánové, lesby, transsexuálové, Židi, milí čtenáři…
foto: TFL

Zdá-li se vám takové oslovení zbytečně zdlouhavé, jiní by ho napadali jako nedostatečně vyvážené. Konkrétně aktivisté z londýnské LGBT komunity Stonewall. Kvůli jejímu lobby a následnému starostovu doporučení nařídil londýnský dopravní odbor svým zaměstnancům, aby při hlášení v metru neoslovovali cestující tradičně „dámy a pánové“ a namísto toho je zdravili pokrokovějším „dobré ráno všem“.

Obyčejný podzrav „ladies and gentlemen“ označují aktivisté za sice zdvořilý, ale zároveň „zastaralý“ a „včerejší“, zkrátka tak trochu zaprděný. Jde přece o to, aby se v metru cítili vítáni všichni. Nejen nějaké dámy a pánové, prostě všichni! A tak už i zaměstnanci metra dostanou manuály, jak se vyjadřovat korektně vůči každému. Nebo každé?

Žádné dámy a pánové, ale občano šlo!
Jiří X. Doležal 15. července 2017 • 11:16

Žádné dámy a pánové, ale občano šlo!

Dát dohromady takové hlášení, které skutečně nikoho neurazí, může být pořádná fuška. Starostovi Londýna posílám pro inspiraci jedno na ukázku:

Dámy a pánové, osoby homosexuální, bisexuální, asexuální či jiné orientace nebo genderové identity, chlapci a děvčata, pejskové a kočičky, dovolujeme si vás všechny bez rozdílu rasy, národnosti, pohlavní identity, stáří, orientace, stravovacích návyků, náboženského vyznání, sociálního, etnického původu a životního stylu upozornit, že dne 17.7.2017 po Kristu, resp. 22. Shawallu roku 1438 od Hidžry, resp. 24.6. roku ovce 4175, resp. 23. Tamuzu 5777 nabývá platnosti nová, pokroková, senzitivní a dokonale vyvážená jazyková příručka pro účely komunikace v zařízeních veřejné dopravy.

Pravidla schválil zvláštní výbor pro otázky rovnosti a korektního vyjadřování zastupitelstva města Londýna. S jejich plným zněním se může každý/každá/každé z vás seznámit na webových stránkách města v kolonce „Rovnost“.

Za vedení města vás zdraví a inkluzivní den plný diverzity vám přeje Sadiq Khan, starosta.

Do kin vyrazil Milovník po přechodu, ve kterém Salma Hayek tančí salsu v pyžamu

Pražský dopravní podnik by měl každopádně s vlastním manuálem přispěchat co nejdřív. Zelená barva Lítačky je sice náznakem pokroku, předpotopním oslovením „vážení cestující“ však každým dnem riskujeme pořádnou ostudu.

Bez jakékoli urážky k duhovým aktivistům/kám, ne všechno musí být za každou cenu vyvážené. Na druhou stranu – v zemi, kde mohou stejnopohlavní páry uzavírat sňatky a adoptovat děti, si zkrátka podobné spolky musí (ne)pochopitelně hledat agendu v nových oblastech. Tak jim to přejme. Všem!

Nejen Kotva, Jalta a Máj. Na interaktivní mapě přibývají méně známé perly socialistické…
Picasso, De Chirico a Dalí v Liberci. A to není zdaleka všechno! Ještě je tu hovno v…

 

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,580
21,720
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější