Svatý otče, nechte toho! Papež řekl někdejšímu fašistovi, že země EU nemají rozhodovat o své politice | Reflex.cz
nahoru

Svatý otče, nechte toho! Papež řekl někdejšímu fašistovi, že země EU nemají rozhodovat o své politice

Viliam Buchert9. července 2017 • 13:00
Papež František - ilustrační snímek.
Papež František - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

O tom, že papež František v mnoha věcech tíhne spíše k levici, než k někdejším náboženským konzervativním pohledům, je známo. Že by ale právě Svatý otec, nejvyšší představitel katolické církve, měl národům Evropy říkat, aby se vzdaly svého výsostného rozhodování v politice a právu a přenesly ho na celoevropské federální orgány do Bruselu, to je nonsens. Navíc tak František učinil v rozhovoru s italským novinářem Eugeniem Scalfarim, což je někdejší fašista a extrémní levičák. Interview bylo zveřejněno v sobotu 8. července.  

Papež poskytl podobně jako v roce 2013 rozhovor zakladateli italského deníku La Repubblica, ateistovi Eugeniovi Scalfarimu. Stejně jako před lety i tentokrát byl zveřejněn v listu La Repubblica jeho záznam. Není to prý ale doslovný přepis rozhovoru, nýbrž volné převyprávění témat, jichž se interview týkalo. Jenže v tom je zásadní problém, protože Vatikán pak se slovy papeže může volně manipulovat, jak se mu hodí. Čeká na reakce veřejnosti, a když jsou nepříznivé, řekne, že to vlastně František řekl jinak a věc byla vytržena z kontextu.

Je velmi pochybné, že by tímto způsobem měl pracovat s médii právě nejvyšší představitel katolické církve.

Třiadevadesátiletý novinář a někdejší politik Scalfari také sám přiznal, že si během setkání s papežem nepíše poznámky ani nepoužívá diktafon. Už v roce 2013 z toho vznikl velký problém, protože nejdříve Vatikán na svém oficiálním webu zveřejnil přepis rozhovoru, který vyšel v italském deníku, ale po nepříznivých ohlasech některých církevních hodnostářů ho nechal vymazat.

Lidé se složili nemocnému chlapci na léčbu, evropský soud ji zamítl. Jeho verdikt je …

Tentokrát se rozmluva Svatého otce a barda italské žurnalistiky týkala i politiky. Papež prý dal Scalfarimu zapravdu v tom, že „Evropská unie by měla co nejrychleji přijmout federální uspořádání, aby o politice a právech nerozhodovaly už jednotlivé země, nýbrž federální vláda a parlament“. Podle Františka si evropské země musejí uvědomit, že jiná cesta nevede: Buď se Evropa stane federální komunitou, nebo přestane hrát ve světě roli.

Pokud si to papež skutečně myslí, tak obrazně nastínil cestu do pekel. A Vatikán něco o peklu ví, protože se mu věnuje i po odborné teologické stránce.

Naprosto skandální ale je, s kým že to papež František vlastně mluví. Zde se dá hovořit o velké ostudě.

Eugenio Scalfari patří sice mezi významné italské novináře a byl v roce 1976 spoluzakladatelem známých novin La Repubblica (dvacet let byl pak jejich šéfredaktorem), ale je to „politická prostitutka“. Doslova.

Kde je hranice svobody slova? Polská hra nazývá Jana Pavla II. obhájcem pedofilů a…

Scalfari byl v letech 1942 a 1943 (narodil se v dubnu 1924) členem Národní fašistické strany, kterou založil válečný zločinec Benito Mussolini. Strana byla rozpuštěna v červenci 1943.

Po válce byl v Italské liberální straně a od roku 1956 do roku 1968 byl členem Radikální strany, která byla ostře proticírkevní, extrémně levicová a vystupovala tvrdě proti NATO a Evropské unii. Pak ještě stihl Scalfari členství ve straně socialistické, za kterou byl i poslancem.

Že by měl papež šířit svá moudra přes bývalého fašistu a extrémního levičáka, je na pováženou. Navíc, když někdy jsou to myšlenky, nad kterými zůstává rozum stát.

Papež František zneužil památky holocaustu
Jiří X. Doležal 23. dubna 2017 • 17:59

Papež František zneužil památky holocaustu

Papež prý řekl, že se má zrušit celibát. Bylo by to šokující, kdyby to tak řekl, ale …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější