Evropa je na válečné stezce s Tureckem. Pošle nám Ankara další milion uprchlíků? | Reflex.cz
nahoru

Evropa je na válečné stezce s Tureckem. Pošle nám Ankara další milion uprchlíků?

Viliam Buchert13. března 2017 • 16:05
Evropa je na válečné stezce s Tureckem. Pošle nám Ankara další milion uprchlíků?
foto: Spolková vláda

Přestože se všichni diví, v minulých dnech přišlo jen to, co se dalo očekávat. Evropa je opět na válečné stezce s Tureckem. Pokud bude u moci v zemi půlměsíce polodiktátor Recep Tayyip Erdoğan, nelze se tomu divit. Chvíli válčí s Izraelem, pak s Ruskem, reálně s Kurdy a syrským režimem. Mezitím vydírá EU. A lepší to nebude, protože ze 4 milionů bývalých či ještě pořád současných obyvatel Turecka, kteří ale žijí v Evropě, jich část Erdoğana podporuje a vytvářejí zde „pátou kolonu“. Spory mohou mít navíc pro EU i fatální důsledky při řešení migrace.

Na území Turecka pořád přebývá kolem dvou milionů uprchlíků ze Sýrie. V roce 2015 vláda v Ankaře volně pouštěla Syřany i obyvatele jiných států na takzvanou balkánskou cestu a podařilo se ji tím vyvolat nejenom humanitární problémy, ale zasáhnout Evropu na mimořádně citlivém místě. Nejenom, že se ukázalo, že EU nedokáže chránit své vnitřní hranice, ale v rámci migračních toků se na starý kontinent dostali i radikální islamisté, včetně lidí, kteří už mezitím stihli spáchat teroristické útoky.

Turecko ví, že v tomto případě má Evropu v hrsti. Začalo proto vydírat – požaduje miliardy euro další pomoci navíc a bezvízový styk. Jinak může znovu otevřít migrační stavidla. Reálně tomu Evropa nijak zabránit nemůže a například Řecko by se tím dostalo do v podstatě bezvýchodné situace, protože mezitím jiné státy (Makedonie či Maďarsko) opevnily své hranice.

Kam se vydá Nizozemsko? O vítězství ve volbách se přetahují kritik Koránu Wilders a…

K tomu všemu v Turecku v minulém roce proběhl neúspěšný pokus o převrat a Recep Tayyip Erdoğan ještě více přitáhl otěže. Desítky tisíc lidí, od vojáků až po učitele, úředníky a novináře, skončily ve vězení. Podmínky vazby i důvody odsouzení nemají často nic společného s demokratickým justičním systémem, připomínají čistou diktaturu. Za těchto podmínek se Evropa vzpouzí udělovat Turecku další výhody. Erdoğan si ale s námi hraje jako kočka s myší, protože ví, že ho potřebujeme kvůli chaotické situaci na Blízkém a Středním východě

Jenže i on zjistil, že hájení pozic silou nikam dlouhodobě nevede. Nálady proti Erdoğanovi jsou v Evropě dnes velmi nepřátelské a na to museli s určitým zpožděním reagovat i někteří politici.

Ještě loni například Nizozemsko (společně s německou kancléřkou Angelovou Merkelovou) slibovalo Turecku, že přijme z jeho území statisíce syrských uprchlíků. Nestalo se. Pod nizozemským premiérem Markem Ruttem se pak začala houpat židle, protože do středečních parlamentních voleb jde už jen jako spolufavorit, společně s antiislamistou Geertem Wildersem. Najednou nizozemská vláda vyhošťuje turecké ministry a odmítá jim dát povolení přistát letadlem na svém území. Ankara hovoří o fašismu.

Také Německo je před volbami a demonstrace místních Turků na podporu Erdoğana nahrávají mimoparlamentní Alternativě pro Německo, která proti tomu hlasitě protestuje. Protiturecké výpady a varování proto přicházejí i od berlínského kabinetu. Už dlouhou dobu je vášnivým kritikem turecké politiky rakouský ministr Sebastian Kurz. Znepokojené je kroky Ankary také Švédsko.

Turecko a jeho prezident Erdoğan jsou ale pořád v určité výhodě, protože mají poměrně velký prostor pro manipulaci a nerozpakují se udělat cokoli. Západní státy, především Německo, Francie, Nizozemsko či Rakousko, si přitom od 50. let zvaly kvůli levné pracovní síle lidi z Turecka. Dnes jich žije i s potomky v Evropě kolem 4 milionů a to už je velká síla. Voličská i ekonomická. Ne všichni se ale hlásí k „turectví“, protože jsou mezi nimi i statisíce Kurdů, kteří pouze z Turecka pocházejí. Zejména v Německu se proto objevuje velké pnutí i uvnitř těchto komunit, což muže být pro budoucnost nebezpečné.

Narozeni v odpadcích: Jak přežívají nejchudší lidé na světě?
Martin Mrázek 3. listopadu 2016 • 15:42

Narozeni v odpadcích: Jak přežívají nejchudší lidé na světě?

Evropa si tradičně s Tureckem pohrává (jednání o jeho vstupu do EU trvají desítky let) a Ankara dělá to samé. Vidíme přemety vzájemné lásky i nenávisti. I současná válka bude zřejmě zažehnána, ale situace se ve skutečnosti nezmění.

Nafukují již proto u tureckého pobřeží nové čluny pro uprchlíky? To uvidíme brzy. V každém případě je náš spojenec z NATO tak nevyzpytatelný a nepředvídatelný, že o zábavu bude jistě i nadále postaráno.

Největší ženská věznice na světě: Místo, kde se matky loučí se svými novorozenci
Francouzský kandidát na prezidenta Fillon čelí dalšímu skandálu. Nechal si nakoupit…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější