Narozeni v odpadcích: Jak přežívají nejchudší lidé na světě? | Reflex.cz
nahoru

Narozeni v odpadcích: Jak přežívají nejchudší lidé na světě?

Martin Mrázek3. listopadu 2016 • 19:00
Narozeni v odpadcích: Jak přežívají nejchudší lidé na světě?
foto: Turdžoj Čaudhurí

Jsou na tom finančně tak špatně, že si nemohou dovolit ani život v obyčejných slumech. Lidem z následujících fotografií proto nezbylo nic jiného než se přestěhovat do indické Dhapy. Na smetiště, jež obsluhuje celou Kalkatu. Žijí zde v podmínkách, které nemají s důstojným životem absolutně nic společného. A vyhlídky na jakékoliv zlepšení mají minimální.

Indická vláda totiž o Dhapu nejeví velký zájem. Oblast skládky o velikosti zhruba 25 hektarů začali zavážet komunálním odpadem v roce 1987. Původně se plánovalo, že smetiště bude sloužit jen 15 let, jenže ve skutečnosti tam i nyní vozí 5000 tun odpadu každý den. Na rostoucí hoře smetí tu bydlí ti nejchudší z nejchudších. Lidé, jimž se „slušní“ občané zdaleka vyhýbají.

Místní se postupem času stali na skládce zcela závislí. Každý den vstávají a v toxickém ovzduší, kterému vládnou tuny hnijícího odpadu, vyrážejí do práce. Ti šťastnější pracují v místních továrnách na plechovky či recyklaci smetí. Ti méně šťastní třídí odpad přímo v haldách na skládce. V nehygienických podmínkách se rychle šíří nakažlivé nemoci a virus HIV. Lékařská péče zde ale prakticky neexistuje. Společně s nízkým vzděláním a špatnými vyhlídkami na zlepšení životní situace se v Dhapě rozmáhají i drogy.

Život uvnitř nevěstince v Bangladéši? Peklo zachyceno na silných snímcích

Uprostřed tohoto chaosu se pak rodí děti, které neznají nic jiného než život na skládce. V souvislosti s nimi popisuje autor fotografií Turdžoj Čaudhurí zajímavý fenomén.

„Uprostřed tun hnijícího odpadu, kde jen ten vzduch připomíná odpornou noční můru, se tyhle děti vydávají každý den na lov pokladů. Někdy netrpělivě čekají na příchod rodičů, aby už se konečně dozvěděly, co našli ten den oni. A když už ta chvíle konečně nastane a rodiče jim ukážou, co jim ten den z práce přinesli, tak ať už je ten dar jakkoliv malý nebo nevýznamný, jejich oči odrážejí neuvěřitelné štěstí a vděk. I když je to jen starý krám, který někdo vyhodil, děti ho mačkají v náručí a berou to jako božské požehnání. Pro ně se prostě jedná o poklad,“ uvádí Turdžoj na svém webu.

Ten nyní doufá, že jeho snímky obletí svět a upozorní na zoufalou situaci lidí v Dhapě. Indická vláda by tak snad musela konečně jednat.

25 šokujících historických fotografií z pogromu na Židy v ukrajinském Lvově
Romantika, nebo bída s nouzí? Kočovný život Romů za totality objektivem českého fotografaKlíčová slova: Indie, skládka, chudoba, Dhapa, slum, fotogalerie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější