Brno je nejkrásnější město v Brně. Mají zde přednost šimpanzi před seniory? | Reflex.cz
nahoru

Brno je nejkrásnější město v Brně. Mají zde přednost šimpanzi před seniory?

Petr Kolman7. února 2017 • 10:00
Podpis koaliční smlouvy na brněnské radnici, v popředí Matěj Hollan - ilustrační snímek.
Podpis koaliční smlouvy na brněnské radnici, v popředí Matěj Hollan - ilustrační snímek.
• foto: 
Anna Vavríková / Mafra / Profimedia

V Brně žiji rád a dlouho. Brňané s oblibou v nadsázce říkají Brno je nejkrásnější město v Brně. Již dávno se Brňáci nevymezují jen vůči Praze, o čemž svědčí i zdejší vtip: Víte, proč je v Brně tolik právníků a v Ostravě tolik smogu? Bo, Ostrava si mohla vybírat jako první…

Mimobrněnským čtenářům připomeňme, že v největším městě naší republiky (Praha je, jak známo, kraj) nyní vládne Krokodýlově-holdingová magistrátní pětikoalice: ANO–KDU–Žít Brno–Zelení–TOP 09. Koalice zbytku republiky známá především díky opravdu neopakovatelnému náměstkovi primátora Matěji Hollanovi z recesistického hnutí Žít Brno.

Nicméně nyní již vážněji. Je škoda, že se obyvatelé ČR více nezamýšlejí nad hospodařením svých měst nebo krajů. Vlastně, že se vesměs nezajímají o komunální politiku důkladněji a důsledněji. Raději pořád spíše pokukují po „skandálech a aférách“ tam v Praze či v Bruselu. Jak známo, leckdo se podrobně zajímá o Trumpa, Putina či Zemana, ale neví, kdo je radním či zastupitelem u něj ve městě.

Místní poplatek za „popelku“

Souhlasím s myšlenkou, že za komunální odpad se má řádně a včas platit, notabene každý nějaký odpad produkujeme. Nicméně mám jeden námět k „zahloubaní“.

Nejen (brněnští) komunální politici — nestálo by za úvahu, aby senioři nad 63 nebo 65 let (přesnou hranici dávám k diskusi, není rigidní) byli v Brně osvobozeni od poplatku za komunální odpad? Nyní se zde pouze fyzickým osobám nad 70 let snižuje z 670 na 500 Kč za rok.

Stařena z Brna nechtěla vypít otrávený čaj, tak ji zavraždili sekerou

Samozřejmě pokud by bohatší (či uvědomělejší) senior chtěl dobrovolně platit citovaný poplatek, tak by jistě mohl. Následně by se pak mohl pochlubit v hospodě či na sociálních sítích spoluobčanům a kamarádům.

Někdo z magistrátu asi řekne: Pane, nejsou peníze, musíme šetřit.

Šimpanz víc než senior

Dle mých propočtů by věc přišla na necelých 20 miliónů korun, pro srovnání, když se našlo například 42 miliónů z městských peněz na výběh pro šimpanze (autor nemá nic proti zvířátkům), možná by se mohly najít úspory i na tuto věc. Řekl snad někdo z politiků v předvolebních diskusích, že bude preferovat více šimpanze než zdejší seniory?

Paradoxně občané v domovech pro seniory nebo jiných ústavech jsou od poplatku osvobozeni. Ale ti žijící sami či v rodinách, tedy ti, kteří tolik nezatěžují sociální systém, platit poplatek musí.

Další pokus o puč v Brně? Opozice chce už potřetí odvolat Matěje Hollana

To mi přijde divné — to je ona promyšlená prorodinná politika? Co na to například radničně koaliční KDU, jež má podporu rodin v erbu? Mám za to, že odpuštění zmíněného poplatku by bylo projevem úcty ke starším (v našem případě brněnským) občanům, hodným moderního a sociálního města 21. století.

Obdobné nerovnováhy dle mého existují analogicky i ve většině jiných českých a moravských měst. Jak jsem již uvedl výše, je škoda, že se lidé o komunální politiku příliš nezajímají.

Co si myslíte o městském hospodaření ve vašem městě vy, napište nám, prosím, do komentářů.

Aktivista Matěj Hollan se nechal bičovat v ukrajinském hambinci
Nechte toho Hollana na pokoji, maloměšťáci!
Jiří X. Doležal 13. července 2016 • 10:22

Nechte toho Hollana na pokoji, maloměšťáci!Klíčová slova: Brno, popelnice, poplatek, daně


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější