Neostře sledované desetitisíce paragrafů - zjednodušme to, ale již doopravdy! | Reflex.cz
nahoru

Neostře sledované desetitisíce paragrafů - zjednodušme to, ale již doopravdy!

Petr Kolman1. února 2017 • 11:20
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Pomalu se blíží konec volebního období. Jeden českou vládu miluje, jiný ji proklíná. To je v demokracii koneckonců normální. Někdy se mi zdá, že pro jednotlivé stromy nevidíme celý les. Myslím, že česká vláda (s parlamentní většinou v zádech) by si měla dát za prioritní úkol do konce volebního období zpřehlednění klíčových předpisů. Právních předpisů, které dopadají na každého.

Původně jsem chtěl napsat na každého občana, ale přesnější je na každou fyzickou osobu, zákony totiž mnohdy dopadají i na cizince.

Mám troufalý sen — čím větší okruh adresátů, tím by právní předpis (respektive v něm obsažené právní normy) měl být pro společnost srozumitelnější!

Vím, že to patrně zní jako fráze a že to bylo řečeno anebo napsáno již mnohokrát. Nicméně už by se mělo v Česku konečně přikročit od slov k činům. Kupříkladu daně a zákonná pojistná, to se týká opravdu každého dospělého občana ČR, pane premiére.

„Jste zkorumpovaná pakáž,“ napadl Babiš reportérku České televize. Ptala se na dluhopisy

Trefně to vyjádřil přední pražský právník Josef Vedral (mj. nositel prestižní ceny Právník roku pro obor správní právo) — například zákon o daních z příjmů, ten se vztahuje de facto na každého a tomu by měl stupeň jeho srozumitelnosti odpovídat, ale u něj je to zřejmě úplně obráceně.

Finanční úředník se mnohdy tváří stylem, že když tomu, občané, nerozumíte, tak si zaplaťte poradce či se pro mě za mě zeptejte třeba královny ze Sáby nebo místopředsedy hnutí ANO ve vašem městě.

Vysoce specializované právní předpisy, jež dopadají na pár fyzických nebo právnických osob, klidně ať jsou si, když už to u všech paragrafů jinak nejde, nesrozumitelné. To mi až tak fatálně nevadí. Nicméně zákony, nařízení a vyhlášky, jež dopadají více či méně na každého, musí být maximálně srozumitelné!

To po našich politicích a političkách důsledně požadujme!

Zejména od relativně nových politických subjektů, které nám slibovaly a vlastně i nadále slibují, že budou stát řídit jako firmu (zlí jazykové citovaný slogan s oblibou mění na farmu), bychom to měli nejaktivněji vyžadovat. Tedy, aby ke zmíněnému zjednodušení předpisů skutečně brzy došlo. Jinak žádné hlasy ve volbách!

Německý genderový zákon o kvótách pro ženy ve vedení firem krachuje. Prý se naplní až…

Když jsem před přibližně dvaceti lety studoval na brněnské právnické fakultě, jeden z mých nejoblíbenějších profesorů, Petr Hajn, s oblibou na přednáškách vyprávěl: Již v 19. století v rakouské armádě měli vždy vojáka zcela prostřední inteligence (někdy mu prý říkali „Herr Normal“), jemuž velení dávalo předem číst pokyny a nařízení. Teprve když „Herr Normal“ bez problémů pochopil, mohl jít právní akt do světa.

Možná by se něco obdobného slušelo i dnešnímu Česku a jeho právotvorbě. Jak totiž říkal už Aristotelés: „Kdo něco chce, hledá způsob, a kdo nikoliv, ten hledá důvod.“

Autor je právník a VŠ pedagog

Náměstek ministra financí Závodský: Hazardním webům bez licence hrozí pokuta až 50…
Kavčí volební noci: Pozor! Předvolební vysílání České televize drásá nervy
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější