Plán ČSSD: Lékařů a studentů medicíny bude víc. A kdo to zaplatí, to je jedno | Reflex.cz
nahoru

Plán ČSSD: Lékařů a studentů medicíny bude víc. A kdo to zaplatí, to je jedno

Jana Bendová11. ledna 2017 • 07:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

V Lidovém domě zase padal zlatý předvolební déšť. Socialisté vyjmenovali, komu ještě chtějí přidávat. Všimněme si zdravotnictví: ti, kdo v něm pracují, budou dostávat víc, ti, kdo se v něm léčí, budou platit míň a lékařů bude víc. Na medicínu vezmou všechny, kdo udělají zkoušky. Socialisté se zkrátka plácnou přes kapsu - daňového poplatníka. To by tak hrálo, aby líp bylo jen s Babišem.

Vezměme popořádku, co už Sobotkův vládní i stranický tým slíbil:

1. Lékařů máme přes 41 tisíc. Stárnou a za pár let prý budou chybět. Ročně vychází ze škol tisícovka absolventů. Ministři zdravotnictví a školství chtějí, aby jich ročně bylo o zhruba dvě stovky víc. Proto medicínu bude moci studovat každý, kdo udělá přijímačky – tak zní plán ČSSD. A kolik ten „nášup“ má stát? Na navýšení kapacit lékařských fakult o čtvrtinu budou třeba stamiliony ročně.

2. Lékařům už loni vláda slíbila zvyšování platů o deset procent po tři následující roky. Nemocničním zdravotním sestrám, kterých je kolem 83 tisíc, přidá k výplatě od července dva tisíce měsíčně navíc.

Utrpení zmrazené v čase. Lékaři bez hranic dali virálnímu videu smysl

3. Stát dnes platí z vybraných daní zdravotní pojištění za šest milionů lidí, kteří nevydělávají (důchodci, děti, studenti, nezaměstnaní, invalidé, matky či otcové na rodičovské) – celkem to pro letošní rok dělá přes 66 miliard. Šéfové zdravotnictví a financí se nedávno dohodli, že po další tři roky přidají pokaždé ještě tři a půl miliardy navrch.

4. Pro většinu těchto státních pojištěnců se navíc chystá snížení doplatků na léky. Pro důchodce a děti se dosavadní strop sníží z dvou a půl tisíce na tisíc korun ročně. U seniorů nad 70 bude roční limit dokonce jen pět stovek, víc platit nebudou. Pro srovnání: Česko stejně jako Dánsko má už teď nejnižší evropskou spoluúčast pacientů, pouhých 15 procent, čili 85 procent nákladů se platí ze solidární kasy.

Už ne lékař, ale povolání starosty je největším hitem na kandidátkách stran

Suma sumárum z toho vychází následující: ve zdravotnictví a la ČSSD bude více lékařů, budou brát víc, stát bude za své pojištěnce platit také víc a lidé naopak budou přímo ze svých soukromých peněženek platit míň. Vypadá to jako selanka. Jenže, teď se hospodářství daří, daní se vybírá dost, nezaměstnanost je nízká a stát může být grand. Co se stane - při té socialisty nastavené finanční laťce - až zase hospodářství spadne do krize? Kde je jakákoliv reforma, která by zdravotnictví udržela při těch zvýšených výdajích státu a při stárnutí populace i v časech zlých?

O reformě socialisté mlčí. Nevědí, nebo nechtějí. Jediné, co umí, je přerozdělování a přidávání ze státní kasy. Volby jsou už přece za pár.

Pět požadavků lékařů. Co chtějí - kromě zvýšení platů - od Sobotkovy vlády?
Lékaři konečně zkoumali mozek na LSD. Budete mít zase fantazii jako dítě
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější