Mámo, oni tam na tom letáku maj’ černocha! | Reflex.cz
nahoru

Mámo, oni tam na tom letáku maj’ černocha!

Jiří X. Doležal4. ledna 2017 • 13:05
Leták řetězce Lidl vyvolal na sociálních sítích vlnu nevole. Proč?
Leták řetězce Lidl vyvolal na sociálních sítích vlnu nevole. Proč?
• foto: 
Lidl.cz

Na českém Facebooku vypukl šrumec kvůli nezaznamenáníhodné skutečnosti, že Lidl má na nějakém svém plakátě občana tmavé pleti — černocha. Ten šrumec bohužel ukazuje, že ani více než sedmadvacet let po revoluci naše země nesetřásla punc Buranovic.

Lidl má plakáty s nabídkou zboží. V posledním letáku se objevil občan tmavé pleti, postaru černoch, a je z toho český celonárodní skandál. Ano, jistě — víme všichni, že zde žije skupina občanů, pro něž jsou příznačné myšlenky nacionálně socialistické hitlerovské propagandy. Nazývejme je třeba hnidočeši (podle vzoru Hnídek, známější spíš jako Ortel). Ve skutečnosti to jméno znamená špindíru s hlavou plnou bleších vajíček. Že jich je ale tolik? To překvapí!

Když se podíváme na facebookovou zeď řetězce Lidl, kde se o plakátu momentálně mohutně a nevybíravě diskutuje, najednou zjistíte, že všichni kritici Afričana v českém letáku nejsou Hnídkové! Samozřejmě — nejmíň polovinu hejtů tvoří řádky od nácků. Druhá polovina diskusních příspěvků je však zmatená a působí dojmem, že jde o dílo nějakého běžného, myšlenkově pomalejšího člověka, jenž se nemůže srovnat s tím, proč když je on sám běloch, tak má v letáku černocha. Jak je to, sakra, možný?

Český obchodní řetězec dal do letáku modela tmavé pleti. Vyvolalo to vlnu nevole

Češi se v Lidlgate chovají jako rumunští Romové z pohoří Maramureš, případně jako Pygmejové Mbuti z Konga. Nedokážou skousnout a ani pochopit, proč je ve střední Evropě na letáku Afričan, když my tady většinou vypadáme jinak. Takže mi nezbývá než pro čtenáře spíše z venkova vysvětlit jeden základní antropologický fakt, který jim zřejmě ušel. Takže začínáme:

Milí burani! Lidé na planetě mají různé barvy pokožky. Někteří jsou bílí, jiní žlutí, další pak hnědí, a najdeme dokonce i úplně černé. Je to zcela normální, nejde o nemoc nebo osobnostní vadu, ale o míru pigmentace (barviva) v pokožce.

Už mě nebaví pozorovat opici na podpatcích, prohlásila šéfka neziskovky o Michelle Obamové

Ti lidé na planetě se přemisťují, takže v místech s větším ruchem, než jsou Bobrdovice pod Mrdníkem, zcela běžně potkáváme lidi hnědé, černé, bílé, žluté, a někdy dokonce míšence. Je to normální, patří to k životu v 21. století a je opravdu škoda, že to do Bobrdovic ještě nedorazilo. Ale, milí burani, neházejte flintu do žita! Vysvětlím vám, jak se černoch na plakát dostal.

Když místo do Chorvatska vyrazíte tentokrát na dovolenou do Prahy a počíháte si u letiště, tak tam určitě dříve nebo později nějakého Afričana taky potkáte. Oni se totiž přemisťují. Takže jsou i v Evropě, dokonce i v Čechách, a dokonce i na plakátu. A je to úplně normální, samozřejmé a v 21. století to navzdory hnidočechům diskutujícím na Facebooku Lidlu prostě patří k životu. Oni jsou ti černoši už dneska totiž všude. V Americe dokonce v prezidentské pracovně.

P. S.: Autor tohoto textu je snědé pleti.

Rasisté z Hate Free, já nejsem žádný gadžo s předsudky!
Jiří X. Doležal 25. srpna 2016 • 15:08

Rasisté z Hate Free, já nejsem žádný gadžo s předsudky!

Sluníčkofašisti zveřejnili seznam xenofobů
Jiří X. Doležal 9. srpna 2016 • 08:46

Sluníčkofašisti zveřejnili seznam xenofobů
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější