Stará historka nového ministra zdravotnictví Ludvíka. O peníze jde vždycky, protekční kulichové přežijí | Reflex.cz
nahoru

Stará historka nového ministra zdravotnictví Ludvíka. O peníze jde vždycky, protekční kulichové přežijí

Jana Bendová23. listopadu 2016 • 14:30
Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
• foto: 
ČTK

Miloslav Ludvík byl na ty uštěpačné poznámky, které ho doprovodily do nové funkce ministra zdravotnictví, připraven. Logicky. Pět let není tak dávno, aby lidé a média zapomněli na jeho aféru s „kulichy“, tedy s prominentními pacienty, které si chytrý špitál musí hýčkat. Dnes říká, že jako ministr alespoň ví, jak to ve zdravotnictví doopravdy chodí.

Tehdy uniklo na veřejnost video, na němž Miloslav Ludvík coby ředitel motolské nemocnice nabádal personál, aby se točil hlavně kolem VIP pacientů. Přezdíval jim starým známým slovem „kulich“. Tak se říká pacientům, kteří při léčení získávají výhody za nabídku peněz anebo protislužeb pro nemocnici - na principu „já tobě, ty mě“, nemocnice kulichům, kuliši nemocnici. Tak to přece chodí, že?!  

Miloslav Ludvíka a jeho 'kulichové'VIDEO Youtube.com

Miloslav Ludvík má zkrátka od té doby kulišáckou aférku v životopisu. Počítal s tím, že ji média teď vytáhnou. Vytáhly. A on s humorem opáčil, že aspoň ví, jak to ve zdravotnictví chodí a jako ministr dohlédne na to, aby docent i zedník dostávali navlas stejnou péči. Něco jako pytlák hajným zřejmě.

Proč Sobotka odstřelil Němečka? Přece dělal příkladnou socialistickou politiku: lidi…

Což o to, Miloslav Ludvík byl schopným ředitelem naší největší nemocnice, která už řadu let hospodaří se ziskem. Premiér ho k jedenáctiměsíčnímu vládnímu angažmá musel přemlouvat, dal mu i slib, že se může k ředitelování vrátit. Nesmyslnou výměnou na ministerstvu vůbec neriskoval, za tak krátkou dobu nic zásadního nelze zlepšit ani pokazit. Notabene, když je takový ministr svázaný sociálnědemokratickou mantrou, že za zdraví se nesmí platit. 

Jenže právě aférka s kulichy připomíná, že všechno všem bezplatně a na nejlepší úrovni nelze ve zdravotnictví dopřát, a to ani v zemi, kde „už je líp“. Rozdělení péče na bezplatný standard pro všechny a nadstandard pro ty, kteří si – ať už z komerčního připojištění anebo z úspor – doplatí na luxus, je však pro socialisty pořád tabu. Kulichové tak dozajista přežijí i ministra, který ví, jak to ve zdravotnictví chodí. Věděli to totiž i všichni jeho předchůdci.

Levné pivo i chleba, větší platy, nižší daně... Volme politiky, kteří nic neslíbí, nic…
Zdravotníkům opět přidají. Ale tolik jich nechybí, říkají vládní statistiky. Moc se o…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější