Babiš má 34 procent. Národ hledá vůdce | Reflex.cz
nahoru

Babiš má 34 procent. Národ hledá vůdce

Jiří X. Doležal7. listopadu 2016 • 09:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Česká televize v neděli zveřejnila výsledky volebního modelu, který si nechala vypracovat. Průzkum ukazuje, že český národ není zralý na demokracii a má horečnou potřebu následovat Vůdce. A jedinou vůdcovskou osobností je dnes v naší politice pouze Babiš.

Nedělní Otázky Václava Moravce moderátor zpestřil prezentací volebního modelu České televize. Jeho výsledky byly tak otřesné, že následné dvě hodiny diskuse mohli klidně pozvaní hosté mluvit hotentotsky, a nikdo by si nevšiml. Protože výzkum ukázal, že hnutí Andreje Babiše má neuvěřitelných třicet čtyři procent podpory, za ním se skoro dvacetiprocentním odstupem sociální demokracie (15 procent) a všechny ostatní strany už jen jednociferný výsledek. Rok před volbami, po třech letech vlády Agrofertu, to Babiš vyhrává na celé čáře.

Připomínám - vyhrává v situaci, kdy má za sebou řadu skandálů non plus ultra. Symbolem budiž Čapí hnízdo - ale on je tu i obří nárůst dotací pro Agrofert za Babišovo ministrování, a především plíživá kumulace moci v Babišových rukou. Přesto má ve volebním modelu víc jak dvojnásobek preferencí než druzí socani, a oproti opozici má zisky doslova zářné. Čím to je? To se skutečně lidé nepoučí a nez ohledu na všechny Babišovy kontroverze mu budou ty koblihy žrát dál? Zjevně ano - a důvod je jednoduchý. Český národ ještě není dostatečně vyspělý na tak složitou formu řízení společnosti, jakou je zastupitelská demokracie.

Sexy modelem v osmdesáti? Proč ne. Číňan ukázal, že to jde

V naší top politice jsou v současné době pouze tři lidé, které si je běžný občan schopen zapamatovat a rozlišit. Na prvním místě je to Miloš Zeman - který nereprezentuje žádnou relevantní stranu a nemůže být v nadcházejících parlamentních volbách následován. Na druhém místě je to Miroslav Kalousek - jenže u něj je problém, že si ho sice všichni pamatují, ale málokdo ho má rád. A konečně třetím zapamatovatelným mužem naší politiky je Andrej Babiš. O charismatu nejrůznějších Sobotků, Fialů či Škromachů se vůbec nehodlám bavit.

A náš národ - zjevně trochu dezorientován peripetiemi české demokracie - instinktivně hledá nikoliv partaj, ale osobnost, personifikaci Státu, Vůdce, kterého by mohli bez přemýšlení následovat. Orientovat se v programech partají vyžaduje přemýšlení, následování politického Vůdce nikoliv. Proto - neboť nemáme hlubší demokratické tradice zažité - chce národ Vůdce. A jiný Vůdce než Babiš tady prostě v politice není.

Melania Trumpová pracovala v USA načerno, píše AP
Tereza Stonišová 6. listopadu 2016 • 13:44

Melania Trumpová pracovala v USA načerno, píše AP

Dechberoucí náskok Andreje Babiše není výsledkem jen jeho investic a politických dovedností, ale také výsledkem totální personální prázdnoty naší vrcholné politiky. Nejsou lidi - a dokud si standardní strany pravice i levice nějaké osobnosti nezrekrutují nebo nevychovají, bude nadále o desítky procent vítězit Babiš.

Jeden úhel pohledu může zavádět, tvrdí fotograf. Vytvořil unikátní snímky Země

Blíží se superúplněk. Měsíc se přiblíží Zemi nejblíže od roku 1948

Dušičky s Neilem Gaimanem: Jak vás vyděsila jeho duchařina v komiksu?
RICHARD KLÍČNÍK 5. listopadu 2016 • 17:05

Dušičky s Neilem Gaimanem: Jak vás vyděsila jeho duchařina v komiksu?Klíčová slova: Andrej Babiš, volby, průzkum, vůdce


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější