Blíží se superúplněk. Měsíc se přiblíží Zemi nejblíže od roku 1948 | Reflex.cz
nahoru

Blíží se superúplněk. Měsíc se přiblíží Zemi nejblíže od roku 1948

Tereza Stonišová6. listopadu 2016 • 07:00
Unikátní snímky modrého úplňku, který byl k vidění tento víkend.
Unikátní snímky modrého úplňku, který byl k vidění tento víkend.
• foto: 
Reuters, ČTK

Pokud nesledujete zrovna lunární kalendáře, nevíte, kdy je měsíc v úplňku či kdy začíná novoluní, nemusíte litovat. V roce 2016 je totiž, shodují se astronomové, pouze jedno zcela klíčové datum, a tím je noc ze 14. na 15. listopadu. Tehdy totiž bude k vidění “naše” jediná družice, Měsíc, v mimořádné blízkosti Zemi. Díky tomu bude vytvářet efekt vyšší světelnosti, která bude podobná jako v lednu před 68 lety.

Podle astrofyzikálních výpočtů bude večer 14. listopadu Měsíc o 30 procent lépe viditelnější a o 14 procent větší. Procentuálně se velikostní rozdíl nezdá být výrazný, avšak vědci upozorňují na to, že lidé jsou již zvyklí vnímat Měsíc v určité velikosti, a proto rozdíl oproti normálu uvidí na družici i laik.

 

Český fotograf dokumentuje vybydlené městské objekty po celém světě

Přesné vysvětlení, proč je někdy Měsíc blíže a jindy dál od Země, nabízí například NASA: oběžná dráha Měsíce je elipsovitá, což způsobuje různost jeho vzdálenosti od Země. Zároveň se však tyto cykly opakují. 14. listopadu bude navíc nastane na jev zvaný v angličtině syzygy neboli jakési seřazení Země, Slunce a Měsíce, do zákrytu - zdánlivě tak tyto tři tělesa budou na jedné přímce. “Měsíc bude vypadat zvláště velký, uvidíte-li jej na horizontu,” uvádí NASA. “Další podobná příležitost vidět Měsíc v takto abnormální velikosti bude 25. listopadu 2034,” doplňuje NASA. Jevu se také říká “měsíční iluze”. Jev jsme mohli pozorovat i v roce 2014, avšak v mnohem nižší intenzitě.

Štědrovečerní úplněk zaujal po celém světě, další bude až za 38 let

O Vánocích uvidíme na obloze vzácný „ledový“ úplněk
O víkendu zářil modrý úplněk, podívejte se na nejlepší fotografie
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější